| Autor:

Tendencja spadkowa skupu mleka została wyhamowana

Dostawy mleka do zakładów mleczarskich we wrześniu tego roku były o prawie 5 procent niższe niż miesiąc wcześniej.

 

Ze względu na sezonowy spadek ich sprzedaży były na poziomie 749,6 mln l. Niemniej jednak warto zauważyć, że tegoroczny skup w skali rocznej był o prawie 2 procent większy niż w roku ubiegłym.


W przeciągu dziewięciu pierwszych miesięcy tego roku mleczarnie skupiły od rolników 6650,5 mln l mleka. Jest to o prawie 3 procent mniej niż w zeszłym roku w tym samym okresie czasu. Jest wielce prawdopodobne, że powstałe różnice w ostatnim kwartale bieżącego roku zaczną się powoli zmniejszać.


Pomimo niższej tendencji podaży mleka od stycznia do października 2010 roku nadal w produkcji świeżych serów i jogurtów możemy obserwować wzrost ich wytwórczości. W związku z tym produkcja świeżych serów we wrześniu była na poziomie 268 tysięcy ton, czyli o 8 procent wyższym w skali rocznej.


Z kolei przetwórstwo mleka na masło, mleko spożywcze, śmietana, a także artykuły w proszku miało tendencję spadkową.


Niemniej jednak, w przeciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku produkcja śmietany i mleka w stałej postaci wyniosła 96,2 tysiące ton, czyli o blisko 18 procent mniej niż rok wcześniej. Natomiast jeśli chodzi o masło to produkcja osiągnęła pułap 123 tysięcy ton, czyli o niecałe 4 procent mniej niż w zeszłym roku. Jeżeli chodzi o mleko płynne to osiągnęło ono wynik 1922 mln l, czyli o prawie pół procenta mniej niż w roku ubiegłym.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!