| Autor: redakcja1

Od początku roku wzrosły koszty produkcji mleka

Wyższe ceny pasz, przede wszystkim śruty sojowej, od początku 2016 roku wzrosły koszty produkcji mleka u rolników. Wielu z nich zwiększa produkcję, aby utrzymać przychody i spłacić kredyty, niektórzy jednak likwidują lub zmniejszają swoje stada.

Od początku roku wzrosły koszty produkcji mleka

Sytuacja na rynku mleka w UE


Jak wynika z dostępnych statystyk, ubój krów wyraźnie zwiększa się u wiodących unijnych producentów mleka, a więc w Hiszpanii, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii, Belgii i Niemczech. Wskaźnik ten jest tylko orientacyjny, gdyż nie rozróżnia krów mięsnych i krów mlecznych, należy jednak przypuszczać, że może zawierać wiele gotowych do produkcji mleka jałówek. Poza tym, wpływ na podaż może zostać złagodzony poprzez zwiększenie się wydajności. w Polsce na przykład skup mleka wzrósł w okresie pierwszego półrocza br. o 5%, pomimo silnej zwyżki liczby krów poddanych ubojowi o 11%.
 
Pozostałe czynniki wpływające na ograniczanie dostaw mleka w UE są związane z premiowaniem rolników, którzy ograniczają produkcję mleka. Takie mechanizmy działają we Francji, Anglii czy Hiszpanii. Pogoda jest następnym istotnym czynnikiem wpływającym na podaż surowca. W związku z tym, w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Polsce i Danii wydajność pastwisk znajduje się blisko średniej lub poniżej stanu ze średniej wieloletniej (2008-2015).
 
Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, początek 2016 roku charakteryzował się niskimi temperaturami, natomiast w maju i czerwcu odnotowano temperatury większe niż zazwyczaj. Wilgotność gleby była wystarczająca, aby wzmocnić poziom produkcji biomasy u większości członków UE. Oprócz efektów cenowych, to m.in. opóźnienie wzrostu traw wpłynęło negatywnie na wielkość dostaw z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polski, Danii i Estonii. W pozostałej części UE lepszy stan pastwisk w najbliższych miesiącach może wpłynąć na wzrost dostaw mleka i ograniczenie kosztów produkcji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!