Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Od początku roku wzrosły koszty produkcji mleka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wyższe ceny pasz, przede wszystkim śruty sojowej, od początku 2016 roku wzrosły koszty...

Wyższe ceny pasz, przede wszystkim śruty sojowej, od początku 2016 roku wzrosły koszty produkcji mleka u rolników. Wielu z nich zwiększa produkcję, aby utrzymać przychody i spłacić kredyty, niektórzy jednak likwidują lub zmniejszają swoje stada.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Sytuacja na rynku mleka w UE


Jak wynika z dostępnych statystyk, ubój krów wyraźnie zwiększa się u wiodących unijnych producentów mleka, a więc w Hiszpanii, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii, Belgii i Niemczech. Wskaźnik ten jest tylko orientacyjny, gdyż nie rozróżnia krów mięsnych i krów mlecznych, należy jednak przypuszczać, że może zawierać wiele gotowych do produkcji mleka jałówek. Poza tym, wpływ na podaż może zostać złagodzony poprzez zwiększenie się wydajności. w Polsce na przykład skup mleka wzrósł w okresie pierwszego półrocza br. o 5%, pomimo silnej zwyżki liczby krów poddanych ubojowi o 11%.
 
Pozostałe czynniki wpływające na ograniczanie dostaw mleka w UE są związane z premiowaniem rolników, którzy ograniczają produkcję mleka. Takie mechanizmy działają we Francji, Anglii czy Hiszpanii. Pogoda jest następnym istotnym czynnikiem wpływającym na podaż surowca. W związku z tym, w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Polsce i Danii wydajność pastwisk znajduje się blisko średniej lub poniżej stanu ze średniej wieloletniej (2008-2015).
 
Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, początek 2016 roku charakteryzował się niskimi temperaturami, natomiast w maju i czerwcu odnotowano temperatury większe niż zazwyczaj. Wilgotność gleby była wystarczająca, aby wzmocnić poziom produkcji biomasy u większości członków UE. Oprócz efektów cenowych, to m.in. opóźnienie wzrostu traw wpłynęło negatywnie na wielkość dostaw z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polski, Danii i Estonii. W pozostałej części UE lepszy stan pastwisk w najbliższych miesiącach może wpłynąć na wzrost dostaw mleka i ograniczenie kosztów produkcji.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl