| Autor: redakcja1

UE: W 2016 r. dostawy mleka będą o 2 mln ton wyższe niż w 2015 r.

W 2015 r., mimo mniejszych o kilkanaście procent cen mleka otrzymywanych przez producentów w skupie, jego dostawy do mleczarni w Unii Europejskiej wzrosły o 2,5 proc. do rekordowego poziomu 151,6 mln t. Oznacza to, że w UE wytworzono o 3,7 mln t mleka więcej niż w 2014 r. - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

UE: W 2016 r. dostawy mleka będą o 2 mln ton wyższe niż w 2015 r.

Unijny rynek mleka w 2016 roku

W związku z tym, dynamika była szczególnie wysoka w ostatnim kwartale wyniosła 5 proc., co głównie związane było ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi w czasie jesieni, które wydłużyły możliwość żywienia krów na pastwiskach. Unijni eksperci oceniają, że w I kw. br. należy oczekiwać utrzymania tempa zwyżek dostaw mleka na poziomie z ostatniego kwartału roku minionego.

Przy założeniu normalnych warunków pogodowych, skupu mleka na mniejszym niż w 2015 r. poziomie, należy oczekiwać dopiero pod koniec br. Mimo to, eksperci KE szacują, że w całym 2016 r. dostawy mleka będą o 1,4 proc. - 2 mln ton wyższe niż w 2015 r. Warto zauważyć, że mimo utrzymującego się kryzysu na rynku mleka, eksperci KE skorygowali w górę prognozę o 0,5 p.p. w odniesieniu do zakładanej w raporcie z października minionego roku.

W zeszłym roku wysoka dynamika dostaw mleka zostanie utrzymana w Irlandii, Holandii oraz Dani. Znaczące zwyżki są spodziewane również w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Polsce dostawy mleka będą na podobnym poziomie jak w 2015 roku. 

Ceny skupu mleka będą nadal maleć

Komisja Europejska oczekuje, że obecnych warunkach ceny skupu mleka będą nadal maleć, w szczególności na początku 2016 r. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) po 8,3- proc. zwyżce w ub.r., w 2016 r. wzrośnie o następne 5,6 proc., a więc jest to o 4,1 p. p. więcej od szacunków z przewidywań jesiennych.

Pomimo zwiększonego popytu OMP na rynku wewnętrznym i zwiększonych dostaw do krajów trzecich, tak duży wzrost produkcji może przełożyć się na zwiększenie zapasów OMP, które na koniec roku mogą wynieść 240 tys. t. Prognozuje się, że produkcja pełnego mleka w proszku w 2016 r. będzie wyższa o 1,1 proc. do 773 tys. t.

W odniesieniu do serów, szacunki KE zakładają, że ich produkcja w 2016 r. wzrośnie o 1,2 proc. Wywóz serów ma być wyższy o 6 proc., przy czym scenariusz ten nie zakłada zniesienia rosyjskiego embarga jednak jego kontyngent pozostanie mniejszym od obserwowanego w 2013 r., tj. w ostatnim roku przed wprowadzeniem embarga.

W ocenie analityków Banku BGŻ BNP Paribas, zwyżki produkcji należy oczekiwać również w stosunku do masła – o 2,5 proc. Popyt na masło na rynku wewnątrzunijnym zwiększy się o 2,5 proc. Wywóz wzrośnie o 6 proc., co będzie w przede wszystkim determinowane ciągłym deficytem masła w USA. Szacunki KE zakładają dalszą obniżkę produkcji mleka pitnego – w 2016 r. o 0,9  proc. Wzrośnie z kolei przetwórstwo mleka na śmietanę o 3 proc. oraz minimalnie na pozostałe produkty płynne, takie jak zsiadłe mleko lub jogurty.Tagi:
źródło: