| Autor: redakcja11

Dostawy mleka spadły drugi miesiąc z rzędu

Dostawy mleka w relacji rocznej były drugi miesiąc z rzędu niższe od notowanych przed rokiem. Z najnowszych danych Eurostatu (za MMO) dostawy mleka w UE w lipcu br. wyniosły 13,1 mln t i w porównaniu do lipca 2015 r. były mniejsze o 1,3%. Z kolei roczna dynamika spadku dostaw w lipcu br. też była mniejsza od odnotowanej w czerwcu, kiedy to wyniosła 2,7%.

Dostawy mleka spadły drugi miesiąc z rzędu

Skup mleka w UE

U większości znaczących producentów mleka w UE, jego dostawy do mleczarni w lipcu br. zmniejszyły się w odniesieniu do ubiegłorocznych. Najgłębszy spadek zaobserwowano w Wielkiej Brytanii - o 8,3%. Dodatkowo tempo spadku było większe niż w czerwcu br., kiedy to wyniosło 6,5%.

 

We Włoszech, w lipcu br. producenci dostarczyli mniej o 4,3% mleka niż przed rokiem, jednak w tym przypadku dynamika spadku względem poprzedniego miesiąca znacząco spowolniła, gdyż w czerwcu wyniosła 17,4%. W kraju spadek wielkości dostaw w lipcu br. w relacji rocznej był głębszy niż w czerwcu, wyniósł odpowiednio 2,7 i 2,2%. Z kolei inaczej było w Niemczech i Hiszpanii, gdzie dostawy mleka obniżyły się odpowiednio o 0,8 i 0,5% jednak nie w takim stopniu jak to miało miejsce miesiąc wcześniej.

 

W przypadku Holandii, Irlandii i Francji dostawy mleka w lipcu br. były większe niż w zeszłym roku. W Holandii o 4,9, Irlandii o 2,4, a Francji o 0,8%.

 

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy w UE-28 skupiono 92,9 mln t mleka, a zatem więcej o 2,6% niż przed rokiem, w tym w Holandii zwyżkował o 11,5% a Irlandii o 8,8%.

 

Tymczasem Komisja Europejska zrewidowała w dół swoje przypuszczenia dotyczące produkcji mleka w UE. Według najnowszych szacunków w 2016 r. produkcja mleka w UE zyska 0,9%, podczas gdy wcześniejsza prognoza z początku roku mówiła o 1,4% wzroście.
 

Ceny mleka
 

Pomimo spadku rocznej dynamiki dostaw mleka, wg danych Eurostat jego średnio ważona cena w Unii Europejskiej w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,0% do 25,72 EUR/100 kg. Oznacza to, że w porównaniu z lipcem ub.r. cena ta była mniejsza o 14,6%.

 

Ceny mleka w skupie obniżyły się głównie na Wyspach, z szacunków Eurostatu w Wielkiej Brytanii w lipcu br. spadły o 6,5% a w Irlandii o 4,1%. Po raz pierwszy od listopada 2015 r. w lipcu podrożał o 1,0% skup mleka w Niemczech, jednak ich poziom - 23,42 EUR/100 kg – był tylko nieznacznie wyższy niż w Polsce, gdzie wg Eurostatu w lipcu za 100 kg mleka producenci w skupie uzyskiwali 23,29 EUR.

 

Nie są jeszcze dostępne oficjalne dane o cenach skupu mleka w Unii za sierpień 2016 r., jednak ze względu na utrzymujące się, zwyżkowe tendencje cen przetworów mleczarskich, w sierpniu średnia cena skupu mleka w UE po raz pierwszy od listopada prawdopodobnie wzrosła. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!