| Autor: redakcja1

Zniesienie kwot mlecznych szansą na ekspansję w Azji i Afryce?

Z końcem marca 2015 r. w UE przestał obowiązywać system kwotowania produkcji mleka. Ekonomiści prognozują, że europejskie mleko może podbić azjatyckie i afrykańskie rynki, ale rolnicy mają obawy, że brak kwot doprowadzi do spadku cen tego wyrobu – podaje FAMMU/FAPA.

Zniesienie kwot mlecznych szansą na ekspansję w Azji i Afryce?

Rynek mleka po zniesieniu kwot mlecznych

Jak wynika z danych Eurostatu wzrasta zainteresowanie unijnymi przetworami mlecznymi na świecie. W ostatnich pięciu latach wartość całego wywozu mleczarskiego poza UE zwiększyła się o 9%. Dostawy do Korei Południowej wzrósł dwukrotnie pomiędzy 2010 a 2014 rokiem.

 

Przewodniczący komisji rolnictwa, deputowany chadeków Czesław Siekierski zauważa, że kwoty mleczne nie uchroniły rynku od sporych wahań cenowych, dochodowych a nawet produkcyjnych, przed zaburzeniami, a nawet kryzysem w latach 2008-2009.

 

Przypomina również, że zmiana nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż wiadomo było o niej od 2003 roku. Siekierski dodaje, że pomocne przy wzroście produkcji mleka po likwidacji kwot może być embargo rosyjskie, przez które trzeba było poszukiwać nowych rynków zbytu. Poza tym w wielu krajach UE konsumpcja przetworów mlecznych jest zbyt niska i należy promować jej wzrost.

 

Wytwarzaniem mleka w Unii Europejskiej zajmuje się 650 tys. gospodarstw, a przemysł mleczny jest warty 55 mld EUR. Z kolei przemysł związany z przetwórstwem mlecznym zatrudnia ponad 300 tys. Europejczyków.

 

Brytyjski poseł konserwatystów, James Nicholson obawia się, że wraz z kwotami mlecznymi skończy się pewna era przemysłu mlecznego. Twierdzi on, że po 31 latach istnienia spowoduje to nerwowość pośród rolników. W związku z tym, przygotowywał on parlamentarne sprawozdanie na temat europejskiego przemysłu mlecznego. Jego zdaniem koniec kwot jest dobrą okazją do wzmocnienia tej gałęzi przemysłu. Chciałby, żeby UE przyjrzała się kwestii zmienności cen na globalnych rynkach, tak by zmiany na giełdach w USA czy Nowej Zelandii nie były zaskoczeniem dla europejskich rolników.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!