Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Poprawia się koniunktura na światowym rynku mleka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Coraz lepsza koniunktura na światowym rynku mleka znajduje wyraz w notowanych od czerwca br....

Coraz lepsza koniunktura na światowym rynku mleka znajduje wyraz w notowanych od czerwca br. zwyżek cen podstawowych artykułów mlecznych na giełdach towarowych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek mleka w Polsce

We wrześniu na giełdach europejskich średnia cena masła wyniosła 3766 EUR/t i była o 14% wyższa niż w sierpniu. Chude mleko w proszku podrożało o 8,5% do 1963 EUR/t, natomiast pełny proszek mleczny o 9,5% do 2528 EUR/t. Średnia cena sera Cheddar na rynkach Unii Europejskiej zwyżkowała o 8% do 3066 EUR/t.

Jak wskazują Jadwiga Seremak-Bulge i Teresa Zdziarska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pod wpływem poprawy koniunktury na globalnym rynku ożywił się krajowy rynek mleka. W lipcu odwróciły się spadkowe tendencje cen skupu mleka i w sierpniu cena skupu wzrosła do 104,88 zł/100 l, tj. o 3,6% w porównaniu z lipcem. W okresie styczeń-lipiec br. ceny mleka surowego spadały o 6,6 i 12,5% w relacji miesiąc do miesiąca roku poprzedniego, a w sierpniu dynamika ta zmniejszyła się do 2,5%. Z kolei w pierwszych ośmiu miesiącach br. przeciętny poziom cen skupu mleka wyniósł 104,35 zł/hl i był o 8,9% niższy niż w porównywalnym okresie 2015 r., podczas gdy średni poziom targowiskowych cen krów dojnych podniósł się o 0,7% do 3112 zł/szt., przy jednoczesnym spadku cen jałówek 1 rocznych o 0,3% do 1962 zł/szt.


Skup mleka w sierpniu ukształtował się na poziomie 920,4 mln l i był mniejszy o 1,8% niż w lipcu i o 2,3% niż przed rokiem. Od stycznia do sierpnia br. rolnicy dostarczyli do mleczarni ponad 7,3 mld l mleka, a zatem więcej o 3% niż w tym samym okresie 2015 r.

Ceny artykułów mlecznych

Zwyżka skupu mleka w ciągu siedmiu miesięcy br., w odniesieniu do analogicznego okresu 2015 r., przełożyła się na zwiększenie produkcji w szczególności trwałych przetworów mlecznych. Najsilniej bo aż o 13% wzrosła produkcja masła i tłuszczów mlecznych. Ponadto produkcję chudego mleka w proszku, mimo znacznie mniejszego eksportu i niskich cen transakcyjnych, zwiększono o 8%, co może świadczyć o rosnącym zapotrzebowaniu surowcowym krajowych firm wtórnego przetwórstwa żywności. Dodatkowo więcej wyprodukowano serów dojrzewających i topionych o 5% a także suszonej serwatki o 2%. Ograniczono jednak wytwarzanie serów pleśniowych i proszkowanych (o 9%) oraz nieznacznie pełnego mleka w proszku. Z kolei w grupie przetworów świeżych najbardziej wzrosła produkcja fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty (o 10%) oraz mleka płynnego, w sumie z tzw. mlekiem „przerzutowym” (o 6%). Zwiększono też produkcję twarogów (o 2%). Natomiast mniej niż przed rokiem wytworzono mleka zagęszczonego (o 13%), a także jogurtów i śmietany (o 4-5%). Na zwyżkę produkcji masła, serów dojrzewających i topionych wpłynęła duża sprzedaż oraz wzrost krajowego spożycia, który stymulował również zwiększenie produkcji fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty. O wzroście produkcji mleka płynnego zadecydował dynamicznie rozwijający się eksport oraz wzrost zapotrzebowania krajowych firm przetwórczych na surowiec. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl