| Autor: redakcja1

Nowe programy promocyjne produktów spożywczych

W dniu 21 kwietnia br. decydenci w UE zatwierdzili 41 programów promocji produktów rolnych w oraz poza Unią Europejską, tj. 17 programów wewnątrz UE oraz 24 w krajach trzecich o wartości 130 mln Euro na okres 3 lat – podaje FAMMU/FAPA.

Nowe programy promocyjne produktów spożywczych

Programy promocyjne produktów spożywczych

Wcześniejsze programy w 2/3 dotyczyły promocji wewnątrz Unii, a aktualnie skierowane są bardziej poza UE za sprawą dodatkowych 30 mln Euro skierowanym przez Komisję w 2014 roku po sankcjach Rosji w stosunku do UE. Programy pochodzą z 18 państw członkowskich i dotyczą promocji m. in.: oliwy z oliwek, produktów ekologicznych, owoców, warzyw, produktów mleczarskich, mięsa i produktów lokalnych (Gls). Połowę każdego programu sfinansuje Wspólnota, a połowę organizacje branżowe.

 

Większą część stanowią programy Francuskie, Włoskie i Greckie. Włoski program wprowadzany przez organizacje Unaprol dotyczy promocji oleju z oliwek i oliwek na terenie Ameryki Północnej ma wartość 8,3 mln Euro z czego 4,15 mln Euro dopłaca Unia. Grecki program wprowadzany przez Sevitel związany jest z promocją oleju z oliwek, a także oliwek na terenie Albanii, Australii, Norwegii oraz Ameryki Północnej ma wartość 7,21 mln Euro z czego 3,6 mln Euro dopłaca Wspólnota.

 

Komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan podkreślił wagę programów jako odpowiedź na sankcje rosyjskie w odniesieniu do Unii Europejskiej. Nowe programy są zgodne z planem wzrostu funduszy UE przeznaczonych na promocję art. rolnych (dających się zastosować od 1 grudnia br.), który zakłada wzrost nakładów z 60 mln Euro w 2014 roku do 200 mln Euro w 2020 roku.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!