| Autor: redakcja1

Produkcja i handel drobiem w kwietniu 2017 r.

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, wytworzyły w kwietniu 2017 r. ok. 209 tys. ton mięsa drobiowego. Jest to poziom o 9,2% mniejszy niż przed miesiącem. W kwietniu br. nastąpiła też zniżka produkcji mięsa drobiowego w dużych zakładach przemysłowych w skali roku – o 4,1%.

Produkcja i handel drobiem w kwietniu 2017 r.
W pierwszych czterech miesiącach br. produkcja była jednak o 6% wyższa niż przed rokiem. Dynamika ta jest jednak sporo wolniejsza niż w roku poprzednim kiedy wskaźnik wzrostu wyniósł 17,8%. Jest to w dużym stopniu wynikiem występowania w Polsce ognisk wirusa grypy ptaków w okresie od grudnia 2016 do kwietnia bieżącego roku.
 
Według Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, skutki wirusa dały też o sobie znać spowolnieniem obrotów handlu zagranicznego. Sprzedaż zagraniczna w pierwszym kwartale była tylko o 10%, czyli o ponad 23 tys. ton większa niż przed rokiem. Jest to skutek obostrzeń importowych wprowadzonych przez wiele państw spoza UE będących odbiorcami polskiego drobiu. W marcu wywóz był większy o 6% niż przed miesiącem i 7,3% niż przed rokiem. Stanowił 42% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego wytwarzanej w dużych zakładach przemysłowych.
 
Zakup tego mięsa zwiększył się w pierwszym kwartale br. o 60%, a zatem o ponad 1,8 tys. ton w ujęciu do analogicznego okresu 2016 roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!