| Autor: redakcja1

Prognozy wyższej produkcji i eksportu ukraińskiego drobiu

Jak wynika z prognoz służb zagranicznych amerykańskiego departamentu rolnictwa (FAS/USDA), w 2014 r. ukraińska produkcja drobiu zwiększy się w stosunku do roku wcześniejszego o 8% do 970 tys. ton, przede wszystkim dzięki uruchomieniu nowych zakładów produkcyjnych w 2013 r. i pierwszej połowie 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Prognozy wyższej produkcji i eksportu ukraińskiego drobiu
Wzrost poziomu wytwarzania będzie jednak mniejszy niż prognozowano wcześniej – 11%, a to z uwagi na konflikt zbrojny i problemy gospodarcze i logistyczne. Dewaluacja krajowej waluty osłabiła zwyżkę krajowego popytu na drób, co jednak zostanie częściowo zrekompensowane mniejszą konsumpcją mięsa czerwonego. Dzięki przewagom cenowym, drób pozostanie najchętniej spożywanym gatunkiem mięsa przez ukraińskich konsumentów, co oznacza wzrost o 2% do 840 tys. ton.
 

Eksport drobiu
 

Spora część wzrostu produkcji drobiu zostanie skierowana na eksport, który może zwiększyć się w odniesieniu do 2013 r. o 20% do 170 tys. ton. Rynek rosyjski pozostaje zamknięty dla ukraińskich produktów od lutego tego roku, jednak straty zostaną wyrównane większymi dostawami m.in. do Iraku, Uzbekistanu, Mołdawii i Gruzji.
 
W 2014 roku rozpoczęły się także wysyłki ukraińskiego drobiu do UE od dwóch czołowych producentów w kraju. Będą one kontynuowane do czasu wypełnienia kontyngentu taryfowego w listopadzie br. W celu kontynuacji eksportu w 2015 r. koniecznie będzie pełne wdrożenie przez Ukrainę oraz państwa członkowskie UE dwustronnej umowy o wolnym handlu.
 

Import drobiu
 

W tym roku import drobiu na Ukrainę będzie rekordowo niski, bo obniży się o 37% do 40 tys. ton i będzie pochodził przede wszystkim z Niemiec, USA, Polski, Węgier i Holandii. Do najchętniej sprowadzanych produktów będą nadal należały tańsze podroby.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!