Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
IERiGŻ: Rynek drobiu w Polsce w marcu 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pełnoporcjowe mieszanki pasz przemysłowych dla kurcząt brojlerów podrożały w marcu 2014 w...

Pełnoporcjowe mieszanki pasz przemysłowych dla kurcząt brojlerów podrożały w marcu 2014 w stosunku do lutego o 1,6%. Ich ceny były jednak o 12% mniejsze niż rok wcześniej - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Natomiast ceny pasz przemysłowych dla indyków były większe o 1,2% w odniesieniu do poziomu sprzed miesiąca, ale o 11% mniejsze niż przed rokiem. W pierwszym kwartale 2014 roku mieszanki pełnoporcjowe dla kurcząt potaniały średnio o 13%, a dla indyków o 12% wobec analogicznego okresu przed rokiem.
 
Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika , że przeciętna cena skupu kurcząt zmalała w kwietniu 2014 r. o 1,6% w porównaniu do marca i była o 6,2% mniejsza niż przed rokiem. Za indyki rzeźne płacono w kwietniu br. o 0,7% więcej niż przed miesiącem i niemal tyle samo co rok temu.
 
Cena kurcząt rzeźnych w pierwszych czterech miesiącach br. wyniosła 3,64 zł/kg i była o 6,25 niższa niż w 2013 r. Cena skupu indyków osiągnęła granicę 5,72 zł/ kg, a więc to o 0,9% więcej niż w roku poprzednim.
 
Relacja cen żywca do paszy kształtowała się w pierwszym kwartale 2014 roku na rynku kurcząt na poziomie 2,67:1, a na rynku indyków na poziomie 3,98:1. Rentowność produkcji kurcząt poprawiła się, gdyż ceny płacone producentom za żywiec malały wolniej niż ceny pasz przemysłowych. Na rynku indyków, relacja cen żywiec/ pasza nieznacznie się zmniejszyła, ale nadal zapewniała opłacalność chowu.
 
W Rynku Rolnym podano także, że przeciętne ceny zbytu tuszek kurcząt w kwietniu 2014 roku były większe o 0,6%, a indyków o 11% niż w poprzednim miesiącu oraz odpowiednio o 3,5% i 13% wyższe niż przed rokiem. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ceny zbytu tuszek kurcząt brojlerów zmalały w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 0,4%, a indyków o 0,9%.
 
Ceny detaliczne kurcząt patroszonych w marcu br. o 2,2% przewyższały poziom z lutego, ale były o 2,6% mniejsze niż przed rokiem. W pierwszym kwartale 2014 r. kurczęta potaniały przeciętnie o 1,4% w relacji do tego samego okresu rok wcześniej.
 
Relacje cen polskiego i unijnego drobiu na jednolitym rynku europejskim poprawiły się, mimo głębszego spadku cen w Polsce w I kwartale br. - o 3,2%, niż w UE-28 - o 0,3%. Przeciętne ceny sprzedaży mięsa kurcząt w Unii Europejskiej w marcu 2014 r. o 41,2% przewyższały polskie ceny wyrażone w euro. Przed rokiem były wyższe o 30,6%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl