| Autor: redakcja1

IERiGŻ: Rynek drobiu w Polsce w marcu 2014 r.

Pełnoporcjowe mieszanki pasz przemysłowych dla kurcząt brojlerów podrożały w marcu 2014 w stosunku do lutego o 1,6%. Ich ceny były jednak o 12% mniejsze niż rok wcześniej - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

IERiGŻ: Rynek drobiu w Polsce w marcu 2014 r.
Natomiast ceny pasz przemysłowych dla indyków były większe o 1,2% w odniesieniu do poziomu sprzed miesiąca, ale o 11% mniejsze niż przed rokiem. W pierwszym kwartale 2014 roku mieszanki pełnoporcjowe dla kurcząt potaniały średnio o 13%, a dla indyków o 12% wobec analogicznego okresu przed rokiem.
 
Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika , że przeciętna cena skupu kurcząt zmalała w kwietniu 2014 r. o 1,6% w porównaniu do marca i była o 6,2% mniejsza niż przed rokiem. Za indyki rzeźne płacono w kwietniu br. o 0,7% więcej niż przed miesiącem i niemal tyle samo co rok temu.
 
Cena kurcząt rzeźnych w pierwszych czterech miesiącach br. wyniosła 3,64 zł/kg i była o 6,25 niższa niż w 2013 r. Cena skupu indyków osiągnęła granicę 5,72 zł/ kg, a więc to o 0,9% więcej niż w roku poprzednim.
 
Relacja cen żywca do paszy kształtowała się w pierwszym kwartale 2014 roku na rynku kurcząt na poziomie 2,67:1, a na rynku indyków na poziomie 3,98:1. Rentowność produkcji kurcząt poprawiła się, gdyż ceny płacone producentom za żywiec malały wolniej niż ceny pasz przemysłowych. Na rynku indyków, relacja cen żywiec/ pasza nieznacznie się zmniejszyła, ale nadal zapewniała opłacalność chowu.
 
W Rynku Rolnym podano także, że przeciętne ceny zbytu tuszek kurcząt w kwietniu 2014 roku były większe o 0,6%, a indyków o 11% niż w poprzednim miesiącu oraz odpowiednio o 3,5% i 13% wyższe niż przed rokiem. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ceny zbytu tuszek kurcząt brojlerów zmalały w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 0,4%, a indyków o 0,9%.
 
Ceny detaliczne kurcząt patroszonych w marcu br. o 2,2% przewyższały poziom z lutego, ale były o 2,6% mniejsze niż przed rokiem. W pierwszym kwartale 2014 r. kurczęta potaniały przeciętnie o 1,4% w relacji do tego samego okresu rok wcześniej.
 
Relacje cen polskiego i unijnego drobiu na jednolitym rynku europejskim poprawiły się, mimo głębszego spadku cen w Polsce w I kwartale br. - o 3,2%, niż w UE-28 - o 0,3%. Przeciętne ceny sprzedaży mięsa kurcząt w Unii Europejskiej w marcu 2014 r. o 41,2% przewyższały polskie ceny wyrażone w euro. Przed rokiem były wyższe o 30,6%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!