| Autor: redakcja1

Unijna produkcja drobiu

W UE w 2020 r., pomimo ograniczeń logistycznych wprowadzonych przez wiele krajów w związku z pandemią koronawirusa, poziom produkcji drobiu był o 1% większy niż w 2019 r. i wyniósł 13,6 mln ton.

Unijna produkcja drobiu
Do zwyżki przyczyniły się z jednej strony inwestycje w proces produkcji poczynione przez producentów jeszcze przed wybuchem pandemii. Z drugiej strony w okresie lockdownu i ograniczenia dostaw do sektora HoReCa nastąpiło częściowe przekierowanie podaży drobiu do handlu detalicznego w wyniku tendencji do substytucji produktami drobiowymi innych gatunków mięs.
 
W pierwszym półroczu 2021 r. sytuacja na unijnym rynku drobiarskim będzie zależna od dwóch głównych czynników:
  • postępującej na terenie Europy grypy ptaków i wprowadzanych ograniczeń na import produktów drobiowych przez niektóre kraje trzecie nie uznające regionalizacji produkcji, co przełoży się na ograniczeniem eksportu z UE,
  • utrzymującej się pandemii koronawirusa, która może nie pozwolić w pierwszej połowie 2021 r. na pełne przywrócenie relacji handlowych oraz aktywności sektora HoReCa.
W tej sytuacji cześć producentów drobiu może okresowo zmniejszać wstawienia kurcząt rzeźnych i indyków w celu dostosowania podaży do możliwości zbytu drobiu we wszystkich kanałach dystrybucji. Komisja Europejska szacuje, że w całym 2021 r. produkcja drobiu w UE może być tylko większa o 1% i w ekwiwalencie tuszek wynieść około 13,7 mln ton.


Tagi:
źródło: