| Autor: redakcja1

Import biodiesla z Argentyny będzie objęty cłami wyrównawczymi?

Po zeszłorocznej decyzji DG TRADE dotyczącej nieoczekiwanego zniesienia ceł antydumpingowych na biodiesla, w okresie od września 2017 r. do lipca 2018 r. nastąpił drastyczny wzrost wolumenu importu do Unii Europejskiej z Argentyny o 1,5 miliona ton.

Import biodiesla z Argentyny będzie objęty cłami wyrównawczymi?
3 października Komitet ds. Instrumentów Obrony Interesów Handlowych przeprowadzi rozmowy ws. decyzji  Komisji Europejskiej dotyczącej nienakładania tymczasowych ceł wyrównawczych na import biodiesla pochodzącego z Argentyny.

- Decyzja opierająca się na niepodejmowaniu działań jest zaskakująca. Władze USA zdecydowały o ochronie swojego rynku przed zróżnicowanymi stawkami podatków wywozowych na biodiesel z Argentyny poprzez  nałożenie ceł wyrównawczych od początku 2018 r. - powiedział Pekka PESONEN, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.

Sytuacja ta przynosi szkody europejskim producentom rzepaku. Europejskie firmy produkujące biodiesel  zmuszane są do zamykania zakładów lub zawieszania w nich produkcji. Nie są w stanie konkurować z dobrze znaną nieuczciwą argentyńską praktyką nakładania zróżnicowanych stawek wywozowych na europejski rynek biopaliw, których próg określony został w dyrektywie (UE) 2015/1513 dot. pośrednich zmian użytkowania gruntów (ILUC).

- Copa i Cogeca wzywają Komitet, aby domagał się od DG TRADE pilnego nałożenia słusznych ceł wyrównawczych na import biodiesla pochodzącego z Argentyny - stwierdził Arnaud Rousseau, Przewodniczący grupy roboczej "Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca.


Tagi:
źródło: