| Autor: mikolaj

KE: W 2014 r. PKB w Polsce wyniesie 3%, inflacja 0,2%. Unijna gospodarka powoli przyspiesza

Wzrost realnego PKB za cały 2014 r. wyniesie w Polsce 3 proc., a inflacja 0,2 proc. – wynika z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej. Do końca roku tempo wzrostu gospodarczego pozostanie niskie, zarówno w całej Unii Europejskiej, jak i w strefie euro i wyniesie odpowiednio 1,3 proc. i 0,8 proc. Tempo wzrostu w UE będzie jednak poprawiać się w 2015 r., kiedy ma wynieść odpowiednio 1,5 proc. i 1,1 proc. W Polsce w przyszłym roku prognozowany jest wzrost o 2,8 proc.

KE: W 2014 r. PKB w Polsce wyniesie 3%, inflacja 0,2%. Unijna gospodarka powoli przyspiesza

W ciągu roku 2014 w państwach członkowskich UE utrzymywała się tendencja do niskiego poziomu inflacji, co było skutkiem niskiego poziomu cen towarów oraz znaczącego spowolnienia gospodarczego. Do końca roku 2014 inflacja pozostanie bardzo niska. Jej poziom powinien wzrosnąć w miarę jak gospodarka przyspieszy i podniesie się poziom wynagrodzeń; dodatkowo przyczyni się do tego niedawna deprecjacja europejskiej waluty. Oczekuje się, że w całej UE inflacja wyniesie 0,6 proc. w 2014 r., 1,0 proc. w 2015 r. i 1,6 proc. w 2016 r. Inflacja mierzona wskaźnikiem HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w strefie euro ma w bieżącym roku wnieść 0,5 proc., w 2015 r. ma wzrosnąć do 0,8 proc., a w 2016 r. – do 1,5 proc.


Poziom deficytu finansów publicznych również będzie nadal spadać. Wskaźnik deficytu do PKB w całej UE i w strefie euro będzie się nadal poprawiać, chociaż będzie to proces wolniejszy niż w 2013 r. – wskaźnik ten wyniesie 3,0 proc. w przypadku UE i 2,6 proc. w przypadku strefy euro. Przewiduje się, że poziom deficytu finansów publicznych będzie się nadal obniżać przez najbliższe dwa lata, do czego przyczyni się przyspieszenie gospodarcze. W latach 2014 i 2015 kurs polityki budżetowej będzie bliski neutralnego. Wskaźnik długu publicznego do PKB w Unii Europejskiej i w strefie euro osiągnie w przyszłym roku szczytowy poziom, odpowiednio 88,3  proc. i 94,8 proc.

Prognozy mogą zmienić się na niekorzyść

Ze względu na napięcia geopolityczne, niepewną sytuację na rynkach finansowych oraz ryzyko niepełnego wdrożenia reform strukturalnych, przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego zawarte w prognozie są obarczone ryzykiem zmiany na niekorzyść. Ryzyko dotyczące prognozy inflacji jest zrównoważone.

 



Tagi:
źródło: