| Autor: redakcja1

Ceny detaliczne ryb i owoców morza

Ceny detaliczne ryb, owoców morza oraz ich przetworów w czasie trzech kwartałów 2018 r., w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, zwiększyły się o 1,2%, a w relacji wrzesień br. do grudnia ub.r. tempo zwyżki było większe i wyniosło 1,6%.

Ceny detaliczne ryb i owoców morza
Produkty rybne są grupą żywności o stosunkowo nieznacznej dynamice zwyżki cen. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w czasie dziewięciu miesięcy o 3,1%, w tym mięso i przetwory o 2,3%, a nabiał i jaja o 7,2%.
 
Wśród produktów rybnych w okresie styczeń-wrzesień 2018 r., w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, najbardziej podrożały mrożone owoce morza o 1,9%, ryby świeże i chłodzone, ryby mrożone oraz grupa pozostałych przetworów z ryb i owoców morza o 1,5-1,7%. Tańsze niż przed rokiem były ryby i owoce morza suszone, solone i wędzone o 0,1% oraz świeże i chłodzone owoce morza o 1,7%.
 
W I półroczu 2018 r. kontynuowana była obniżka konsumpcji ryb i owoców morza w gospodarstwach domowych.
 
Najbardziej w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego ograniczono spożycie mrożonych owoców morza o 13,3% oraz ryb mrożonych o 11,8% i ryb świeżych i chłodzonych o 10,6%. Nieznacznie niższa niż przed rokiem była konsumpcja ryb i owoców morza wędzonych, suszonych i solonych o 0,5%, a spośród tych grup produktów zwiększyło się tylko zapotrzebowanie na świeże i chłodzone owoce morza o 23,1%. Wydatki na zakup produktów rybołówstwa zmalały o 2,2% do 8,14 zł/osobę/miesięcznie.


Tagi:
źródło: