Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesteś w: Wiadomości rolnicze » Ryby

PE za zrównoważonymi połowami w Bałtyku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wieloletni plan dla dorsza bałtyckiego, szprota i śledzia, został przyjęty przez Parlament...

Wieloletni plan dla dorsza bałtyckiego, szprota i śledzia, został przyjęty przez Parlament Europejski we wtorek, 28 kwietnia 2015 r. Jest to pierwszy plan w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (CFP), która weszła w życie w 2014, opierający się na wieloletnim zarządzaniu zasobami, co przeciwieństwie do planów rocznych, powinno dać rybakom, korzystną dla nich przewidywalność. Plany wieloletnie są podstawą nowej CFP, mają one na celu zapewnienie, że połowy nie przekroczą możliwości reprodukcyjnych danego gatunku w ciągu roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Połowy ryb w Bałtyku

Wieloletnie zarządzanie oraz zarządzanie trzema współżyjącymi ze sobą gatunkami przy pomocy jednego planu powinno korzystnie wpłynąć na zrównoważenie połowów w Bałtyku.
 
- Plan dla Bałtyku jest długo oczekiwaną pionierską propozycją. Powinien on zapewnić zrównoważoną eksploatację gatunków, których dotyczy i tym samym chronić środowisko pracy rybaków. Podejście wielogatunkowe powinno przyczynić się sprawniejszego osiągnięcia celów niż zarządzanie jednym tylko gatunkiem. Ponadto plan powinien również wykorzystywać najświeższe ustalenia naukowe, dotyczące stanu zasobów, interakcji międzygatunkowej oraz potrzeb środowiska naturalnego - powiedział Jarosław Wałęsa (EPP, PL), odpowiedzialny za przyjęte sprawozdanie.

Zrównoważone połowy: cel zreformowanej CFP
 
Dzięki staraniom posłów zasoby ryb muszą zostać przywrócone i utrzymane na poziomie, który umożliwi uzyskanie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), co odzwierciedlają również przepisy CFP. MSY oznacza odławianie nie większej ilości osobników niż dany gatunek jest w stanie odtworzyć w ciągu roku, co jest podstawowym i obowiązkowym celem zreformowanej CFP.
 
Wieloletni plan dla Bałtyku wzmacnia również inne elementy nowej CFP, takie jak zarządzanie regionalne oraz zobowiązanie rybaków do wyładunku całego połowu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi "obowiązku wyładunku", także przyjętymi przez Parlament we wtorek, rybacy będą mieli dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów zakazujących wyrzucania niechcianej części połowu do morza. Projekt przepisów uzgodniony już nieformalnie z ministrami UE, wprowadza zmiany do kompleksowego rozporządzenia dotyczącego zasad egzekucji przepisów.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl