| Autor: mikolaj

PE za zrównoważonymi połowami w Bałtyku

Wieloletni plan dla dorsza bałtyckiego, szprota i śledzia, został przyjęty przez Parlament Europejski we wtorek, 28 kwietnia 2015 r. Jest to pierwszy plan w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (CFP), która weszła w życie w 2014, opierający się na wieloletnim zarządzaniu zasobami, co przeciwieństwie do planów rocznych, powinno dać rybakom, korzystną dla nich przewidywalność. Plany wieloletnie są podstawą nowej CFP, mają one na celu zapewnienie, że połowy nie przekroczą możliwości reprodukcyjnych danego gatunku w ciągu roku.

PE za zrównoważonymi połowami w Bałtyku

Informacje pogłębione
 
Plan dla dorsza bałtyckiego działał już od 2008 roku, ale należało objąć nim także śledzia i szprota, co zrobiono w nowym planie, który zastąpi obecny.
 
Zasoby objęte planem zależą od siebie, dorsz żywi się szprotem, a także śledziem, choć w mniejszych ilościach, podczas gdy szprot i śledź zjadają czasem ikrę dorsza. Dlatego też zarządzanie dorszem ma wpływ zarówno na połowy szprota jak i śledzi i vice versa.
 
Wieloletnie plany zarządzania zasobami, mają na celu utrzymanie gatunków na bezpiecznym, z punktu widzenia biologii, poziomie. Ustalają one limity połowów oraz zasady postępowania zgodne z charakterystyką danego gatunku, rodzajem połowów i obecnym statusem danego gatunku oraz wpływem zastosowanych środków na konkretną gospodarkę.
 
Kolejne kroki
 
Rada Unii Europejskiej przyjęła swoje stanowisko 20 kwietnia. Negocjatorzy z parlamentu i z Rady rozpoczną teraz rozmowy, wspierani przez Komisję Europejską, w celu uzyskania porozumienia i zamknięcia planu dla Bałtyku w pierwszym czytaniu.


Tagi:
źródło: