Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
O polsko-białoruskim handlu mięsem w Białymstoku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod koniec sierpnia 2014 r. w Białymstoku odbyło się spotkanie polsko-białoruskiej grupy...

Pod koniec sierpnia 2014 r. w Białymstoku odbyło się spotkanie polsko-białoruskiej grupy roboczej do spraw weterynarii. Stronie białoruskiej przewodniczył pan Jurij A. Piwowarczyk, Główny Państwowy Lekarz Weterynarii Republiki Białorusi, natomiast stronie polskiej przewodniczył pan Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej. Po stronie polskiej w spotkaniu wzięła udział również pani Magdalena Zasępa, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Podczas spotkania strony omówiły następujące zagadnienia:

1. Zniesienie ograniczeń w imporcie z Polski mięsa wołowego.

Strony uzgodniły, że w przypadku uzgodnienia warunków eksportu wysyłkom mięsa wołowego z Polski będzie towarzyszyło Świadectwo weterynaryjne dla eksportowanego z Unii Europejskiej do Unii Celnej mięsa i surowych wyrobów mięsnych otrzymanych w wyniku uboju i przetwórstwa bydła.

2. Uzgodnienie warunków eksportu bydła z Polski do Białorusi.

Strona białoruska poinformowała, iż zwróciła się do władz Unii Celnej z prośbą o zezwolenie na import bydła hodowlanego z państw UE do Białorusi. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi od władz Unii Celnej, strona białoruska zezwoli na import bydła hodowlanego z Polski. W sytuacji dopuszczenia importu bydła hodowanego z Polski do Białorusi przesyłkom bydła hodowlanego będzie towarzyszyć Świadectwo weterynaryjne dla bydła hodowlanego i użytkowego eksportowanego z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

3. Świadectwa przy eksporcie z Polski na Białoruś pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz dodatków paszowych (za wyjątkiem dodatków pochodzenia zwierzęcego i roślinnego)

Strona białoruska potwierdziła, że będzie wydawać zezwolenia na import z Polski do Białorusi na pasze i dodatki paszowe z województw, w których nie stwierdzono ASF.

4. Porozumienie w sprawie eksportu przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od zwierząt innych niż przeżuwacze.

Strona białoruska poinformowała, że obecnie nie jest zainteresowana importem z Polski przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego z uwagi na samowystarczalność w tym zakresie.

5. Ustalenie terminu i miejsca pierwszego spotkania granicznych lekarzy weterynarii Polski i Białorusi.

6. Świadectwo na produkty mleczarskie.

Strona białoruska potwierdziła obowiązywanie i akceptację wzoru świadectwa weterynaryjnego dla eksportowanego z UE do Federacji Rosyjskiej mleka i produktów mlecznych pochodzących od bydła i małych przeżuwaczy przy wysyłkach ww. towarów na terytorium Białorusi.

Strona polska zwróciła się także z postulatem uznania przez Białoruś regionalizacji ASF określonej w przepisach UE oraz zacieśnienia współpracy w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dodatkowo ustalono organizację spotkania granicznych lekarzy weterynarii Polski i Białorusi oraz omówiono projekty umów dotyczących realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Republiki Białorusi w 2015 r.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl