| Autor: redakcja12

Najczęstsze błędy w zabezpieczaniu drewna. Jak ich uniknąć?

Gdy na naszych drewnianych meblach ogrodowych, altankach czy płotach zauważymy pęknięcia, łuszczącą się farbę lub szybką utratę barwy, planujemy przeprowadzenie renowacji. Wbrew pozorom, zadanie które na pozór wydaje się być proste może okazać się skomplikowanym zabiegiem. Wszystko zależy od tego, czy uda nam się uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas renowacji.

Najczęstsze błędy w zabezpieczaniu drewna. Jak ich uniknąć?
Stosowanie bezbarwnych impregnatów
 
Ten z pozoru niewinny błąd może skutkować szybkim zszarzeniem i nieestetycznym wyglądem pomalowanej powierzchni. Pokrywanie drewna jedynie głęboko penetrującymi preparatami biobójczymi, które nie tworzą widocznej powłoki, nie zabezpiecza przed działaniem wody ani światła słonecznego. W efekcie drewno w krótkim czasie szarzeje i traci swoją naturalną barwę. Naprzemienne namakanie i wysychanie sprawia, że na jego powierzchni pojawiają się pęknięcia.
 
W tym przypadku należy zastosować barwną, pigmentowaną powłokę. Jeśli szczególnie zależy nam na naturalnym efekcie, zdecydujmy się na kolor produktu zabezpieczającego maksymalnie zbliżony do pierwotnego. Postępując w ten sposób, mamy pewność, że drewno nie utraci tak szybko swojej barwy – podkreśliła Kamila Adamczyk-Fojt, ekspert marki Drewnochron.
 
Brak impregnatu bezbarwnego jako pierwszej warstwy
 
Często nakładamy powłokotwórczy impregnat bezpośrednio na surową powierzchnię, bez zastosowania wcześniej odpowiedniego środka głęboko penetrującego. Skutkiem tego jest słaba ochrona biologiczna wnętrza drewna, szybkie niszczenie jego struktury, odspajanie powłok nałożonych preparatów, a także znaczne skrócenie czasu skutecznej ochrony tych produktów. W efekcie, mogą w jego głębi rozwinąć się grzyby.
 
Trzeba pamiętać, że biobójcze preparaty, głęboko penetrujące, powinny być stosowane pod wszystkie rodzaje produktów powłokotwórczych przeznaczonych do ochrony drewna: impregnatów barwnych, emalii, lazur, lakierów i lakierobejc, a także olejów. Jeśli doszło do uszkodzeń, zniszczoną powłokę należy usunąć i ponownie nałożyć cały system – mówiła Adamczyk-Fojt.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: