Minister Sawicki z wizytą w Kownie

W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki odwiedził Targi AGROBALT 2014 w Kownie, na Litwie. Wizyta odbywała się na zaproszenie ministra rolnictwa Republiki Litewskiej Vigilijusa Jukny.

Minister Sawicki z wizytą w Kownie
Targi były też okazją do bilateralnego spotkania ministrów. Głównym tematem rozmów była sytuacja na rynku wieprzowiny i podejmowane działania w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji tego sektora. Spotkanie odbywało się w dniu, kiedy służby weterynaryjne Federacji Rosyjskiej ogłosiły zakaz wwozu gotowych produktów mięsnych z Polski i Litwy od dnia 7 kwietnia br.

Minister Marek Sawicki przedstawił działania podejmowane w związku z wystąpieniem u 2 dzików ASF na terenie Polski przy granicy z Białorusią. Środki te zostały wprowadzone w wyznaczonych strefach: z ograniczeniami oraz ochronnych (buforowych).

Jednocześnie, Polska jest na etapie wprowadzania programu rekompensat dla producentów trzody w wyznaczonej strefie, kwalifikującej się do takich rekompensat. Minister Sawicki podkreślił potrzebę poszukiwania możliwości wsparcia rolników prowadzących działalność w pozostałych regionach kraju w związku z trudnościami eksportu wieprzowiny również do Państw Trzecich. Na ten temat szef polskiego resortu rolnictwa rozmawiał z ambasador Japonii, która również odwiedziła targi Agrobalt.

Litewski minister rolnictwa V. Jukna podzielił obawy o rozwój rynku wieprzowiny związane z nałożonymi sankcjami z tytułu znalezienia na obszarze Litwy w styczniu br. 2 padłych dzików, zarażonych ASF. Sytuacja na Litwie dotyczy 3 tys. świń. Minister Jukna przygotowuje wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie rekompensat dla rolników.

W czasie rozmów dwustronnych minister Marek Sawicki poruszył również kwestię potrzeby wprowadzenia środków (np. redukcji współczynnika tłuszczowego) dla miękkiego lądowania sektora mleczarskiego na rok przed zniesieniem kwot mlecznych, których likwidacji Polska nigdy nie popierała. Litwa w 80% wykorzystuje poziom dostępnych kwot mlecznych, wobec tego nie zgłasza potrzeby zniesienia sankcji za ich przekroczenie. Minister Jukna powiedział jednak, że może wykazać dużą elastyczność w tym zakresie.

Podczas Targów minister Marek Sawicki spotkał się z wystawcami sprzedającymi polskie produkty na rynku litewskim.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!