Nie zostawimy rolników samych sobie

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami polskich rolników w międzynarodowych strukturach Copa Cogeca oraz z przedstawicielami samorządu rolniczego. O dialogu z rolnikami, działaniach na rzecz polskiego rolnictwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i o eksporcie polskiego zboża wicepremier Kowalczyk mówił podczas czwartkowego briefingu prasowego.

Nie zostawimy rolników samych sobie
– Mam systematyczny kontakt z rolnikami. Rozmawiamy o aktualnych problemach występujących w rolnictwie. Spotkałem się z rolnikami, którzy reprezentują Polskę w organizacji Copa Cogeca, aby wysłuchać ich uwag, ale i wyposażyć w niezbędne informacje potrzebne na różnych forach międzynarodowych – podkreślił wicepremier.
 
Regularnie spotykam się z porozumieniem rolniczym, w ramach którego jest ponad dwadzieścia zespołów tematycznych. I tak poznaję propozycje rozwiązań przedstawianych przez rolników – dodał wicepremier Kowalczyk.
 
Wsparcie w trudnym czasie

 
Zwracając uwagę na drastyczne wzrosty cen szef resortu rolnictwa podkreślił podejmowane przez rząd działania i zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawi rolników samych sobie.
– To, co możemy zrobić w tej trudnej sytuacji, to robimy. Obniżyliśmy VAT na żywność do zera, tak samo na nawozy, w innych przypadkach znacząco obniżyliśmy stawki VAT – powiedział  wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier przypomniał także o blisko 4 mld złotych przeznaczonych na rekompensaty za zakup nawozów. Polska jest jedynym krajem, który taki mechanizm zastosował. Mówił również o wsparciu skierowanym do hodowców trzody chlewnej i sadowników.

– Te wszystkie działania łagodzą skutki drastycznego wzrostu cen, wzrostu spowodowanego przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier.
 
Eksport zboża
 
Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o pracach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża.

– Oczekujemy pomocy technicznej ze strony UE. Bez tego nie jesteśmy w stanie przetransportować 4,5 – 5 mln ton zboża, jak tego chciałaby strona ukraińska – powiedział wicepremier.

Poinformował również, że eksportujemy obecnie trzy razy więcej zboża niż importujemy.
 
– Eksportujemy zarówno zboże ukraińskie, jak i polskie – dodał. – Każdy rolnik po żniwach będzie miał możliwość sprzedaży zbóż – zapewnił wicepremier Kowalczyk.
 


Tagi:
źródło: