Ceny nawozów mineralnych w handlu światowym

Od września 2016 r. ceny nawozów mineralnych w handlu globalnym systematycznie się zwiększają. W listopadzie ceny wzrosły średnio o kolejne 2,1%1, przy czym mocznik podrożał o 9,3%, a fosforan amonu i superfosfat potrójny potaniały odpowiednio o 3 i 1,1%. Nie zmieniły się ceny soli potasowej.

Ceny nawozów mineralnych w handlu światowym

Ceny nawozów


Ceny nawozów na światowym rynku były w listopadzie 2016 r. przeciętnie o 21,8% niższe niż rok wcześniej. Superfosfat potrójny potaniał o 28,9%, sól potasowa o 27,4%, fosforan amonu o 22,4%, a mocznik o 17,9%. Powodem mniejszych w porównaniu z rokiem poprzednim cen nawozów mineralnych w handlu światowym jest zmniejszony popyt w wyniku spadku cen zbóż, a także niskie ceny gazu ziemnego, wpływające na obniżkę kosztów produkcji. Trwający od kilku lat długookresowy spadkowy trend cen nawozów wynika też z mniejszego niż się spodziewano popytu na nawozy w krajach rozwijających się.
 
Na globalnym rynku bezpośrednich nośników ceny energii zmalały średnio o 6,7%, przede wszystkim pod wpływem mniejszych cen ropy naftowej, w tym ropy Brent o 6,6%. Potaniał również gaz ziemny o 4,1%. W obrębie 12 miesięcy ropa naftowa Brent podrożała o 4,5%, a gaz ziemny stracił na wartości 3,9%, w tym gaz dla odbiorców europejskich - 21,3%.
 
W ocenie Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w najbliższych miesiącach ceny ropy w handlu światowym prawdopodobnie będą nadal rosły. Będzie temu sprzyjać spadek produkcji przez kraje OPEC, co ma być wynikiem osiągniętego pod koniec listopada porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia. W listopadzie środki ochrony roślin podrożały o 0,2%, materiały budowlane staniały o 0,2%, a ceny maszyn rolniczych nie zmieniły się w porównaniu z miesiącem poprzednim. W trakcie 12 miesięcy maszyny rolnicze i środki ochrony roślin podrożały odpowiednio o 1,7 i 1,5%, a ceny materiałów budowlanych zmalały o 0,6%.


Tagi:
źródło: