Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie

Światowe ceny nawozów mineralnych od dwóch lat sukcesywnie spadają, co sprzyja obniżkom cen na rynkach lokalnych, w tym również na rynku w Polsce - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie
Malejące ceny wynikają przede wszystkim ze zmniejszonego zapotrzebowania w Chinach i Indiach w warunkach systematycznie rosnącej podaży. Ponadto zniżka cen nawozów potasowych jest dodatkowo związana z zakończeniem wieloletniej współpracy Rosji oraz Białorusi w eksporcie soli potasowej. Kraje te straciły dominującą pozycję w negocjacjach cenowych z importerami i przyczyniły się do zwiększenia konkurencji na rynku.
 
Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że przeciętne spadki globalnych cen nawozów wyniosły w listopadzie 2013 r. 2,2%, przy czym sól potasowa i fosforan amonu staniały po 6,9%, superfosfat potrójny o 4,8%, a ceny mocznika zwiększyły się o 4,4%.
 
W obrębie roku ceny nawozów mineralnych w handlu światowym obniżyły się o 26%. Superfosfat potaniał w tym czasie o 34%, fosforan amonu o 33%, sól potasowa o 21%, a mocznik o 17%. Spadające ceny fosforanu amonu i superfosfatu skutkowały obniżką cen fosforytów o 41%. W nadchodzących miesiącach globalne ceny nawozów mineralnych prawdopodobnie będą nadal maleć, chociaż dynamika spadków będzie coraz mniejsza.
 
W Rynku Rolnym podano także, że popyt na środki ochrony roślin w listopadzie 2013 r. był bardzo niski, jak to bywa każdego roku o tej porze. Taki stan rzeczy przełożył się na spadek cen przeciętnie o 0,4%. W ujęciu rocznym ceny pestycydów zwiększyły się o 2,4%, w tym zaprawy nasienne podrożały o 14,3%. Ceny pozostałych środków produkcji dla rolnictwa nie uległy większym zmianom w listopadzie 2013 r.
 
W relacji rocznej maszyny rolnicze podrożały przeciętnie o 3,2%, a ceny bezpośrednich nośników energii i materiałów budowlanych zmalały odpowiednio o 2,1 i 0,2%. Na światowych rynkach surowców energetycznych ceny spadły w listopadzie średnio o 2,2%, w tym ropa Brent o 2,7%. W okresie roku ceny bezpośrednich nośników energii zwiększyły się o 1,1%, w tym ropa Brent podrożała o 1,4%, gaz ziemny o 0,1%, a węgiel kamienny potaniał o 2,3%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!