Większy popyt przełożył się na wzrost cen nawozów mineralnych

W styczniu 2016 r. zaobserwowano zwiększenie się popytu na wybrane środki produkcji dla rolnictwa, w tym przede wszystkim na nawozy mineralne i maszyny rolnicze, co przełożyło się na większe ceny - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Większy popyt przełożył się na wzrost cen nawozów mineralnych

Ceny nawozów mineralnych

W styczniu 2016 r. nastąpiła sezonowa zwyżka zapotrzebowania na nawozy mineralne, czemu sprzyjało rozpoczęcie wypłat dopłat bezpośrednich za 2015 r. Popyt był jednak wyraźnie niższy niż w latach wcześniejszych. Przeciętny wzrost cen nawozów mineralnych w styczniu 2016 r. wyniósł 0,2%, w tym najsilniej zwiększył swoją wartość superfosfat potrójny o 0,5% oraz fosforan amonu o 0,4%.
 
W ocenie ekspertów IERiGŻ, ceny najbardziej popularnych nawozów azotowych pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. W obrębie 12 miesięcy nawozy mineralne zwiększyły swoją wartość o 0,8%, w tym najbardziej wzrosły ceny fosforanu amonu o 7,8%. W najbliższych miesiącach w związku z sezonowym ożywieniem ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku mogą nieznacznie się zwiększyć. Czynnikiem hamującym rosnące ceny powinny być niskie ceny w handlu globalnym.
 
Stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż były nieco słabsze niż w poprzednim miesiącu. Na zakup 1 kg NPK w styczniu 2016 r. należało przeznaczyć równowartość 5,7 kg pszenicy, czyli więcej o 0,1 kg niż w grudniu 2015 r. oraz o 0,4 kg niż rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa, której równowartość to 4,2 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,9 kg pszenicy.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej poprawiły się w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 96 kg żywca wieprzowego, a zatem mniej o 2 kg niż w poprzednim miesiącu i o 3 kg niż rok wcześniej. Wyraźnie, bo o 13,3% zwiększyły się w styczniu 2016 r. ceny nawozów wapniowych. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe podrożały jedynie o 1%.,

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!