W listopadzie nawozy mineralne potaniały o 0,4%

W listopadzie 2015 r. popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa był nieznaczny, co sprzyjało spadkom cen. Potaniały przede wszystkim nawozy mineralne, materiały budowlane i maszyny rolnicze - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W listopadzie nawozy mineralne potaniały o 0,4%

Wzrosty cen zaobserwowano jedynie na rynku bezpośrednich nośników energii, co wynikało z wyraźnej zwyżki cen autogazu. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż nieco się poprawiły. Wyraźnie pogorszył się z kolei stosunek cen środków produkcji do cen żywca wieprzowego.

Ceny nawozów mineralnych

W listopadzie 2015 r. zapotrzebowanie na nawozy mineralne w dalszym ciągu był nieznaczny, co skutkowało spadkiem ich cen. Nawozy mineralne potaniały przeciętnie o 0,4%, w tym najbardziej obniżyły się ceny superfosfatu prostego o 1,8%, a także nawozów azotowych, np. saletrzaku o 0,8%, a saletry amonowej o 0,6%.
 
W ocenie ekspertów IERiGŻ, w nadchodzących miesiącach ceny nawozów mineralnych na krajowym powinny pozostać niezmienne, chociaż ożywienie popytu w związku ze zbliżającym się sezonem zakupowym będzie sprzyjać wzrostom cen. Jednak niski poziom cen nawozów w handlu globalnym powinien być czynnikiem stabilizującym ceny.
 
Stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż nieznacznie poprawił się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg NPK w listopadzie 2015 r. należało przeznaczyć równowartość ponad 5,6 kg pszenicy, a więc o 0,2 kg pszenicy mniej niż w miesiącu poprzednim oraz rok wcześniej.
 
Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa z równowartością 4,2 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,8 kg pszenicy. Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były wyraźnie gorsze niż miesiąc wcześniej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 98 kg żywca wieprzowego, czyli więcej o 11 kg niż miesiąc wcześniej i o 13 kg niż przed rokiem o tej porze. Ceny nawozów wapniowych w listopadzie 2015 r. obniżyły się o 0,3% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe potaniały o 10,2%.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!