| Autor: redakcja1

Wyższe ceny kapusty i marchwi. Jabłka, cebula i ziemniaki w trendzie bocznym

W styczniu 2014 r. mocno wzrosły ceny kapusty i marchwi na rynku krajowym. W tym czasie nastąpił brak tendencji zwyżkowych cen jabłek, cebuli oraz ziemniaków – podaje Bank BGŻ.

Wyższe ceny kapusty i marchwi. Jabłka, cebula i ziemniaki w trendzie bocznym

Ceny jabłek

Ceny jabłek w skupie krajowym oraz na rynkach hurtowych w styczniu 2015 roku pozostawały relatywnie stabilne, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy zazwyczaj charakteryzowały się sezonowym wzrostem.

Jak wynika z monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa przeciętna cena skupu jabłek deserowych w kraju utrzymywała się w granicy 0,73 zł/kg, a więc była mniejsza o 4 proc. niż w grudniu 2014 roku i o 41 proc. niż przed rokiem. Spadek cen w ujęciu rocznym pogłębiła się zatem w odniesieniu do miesiąca wcześniejszego.

Ceny cebuli i ziemniaków

Osłabienie w handlu widoczne jest również w obrębie cebuli oraz ziemniaków sprzedawanych na rynku krajowym. Ceny tych warzyw w styczniu 2015 roku kształtowały się na poziomie podobnym do grudnia 2014 r. wynosząc odpowiednio 0,48 i 0,27 zł/kg. Większy wpływ na zniżki, niż ograniczenie handlu z Rosją, ma w tym wypadku wysoka podaż w kraju, a także na pozostałych rynkach Unii Europejskiej.

Ceny kapusty

Dość spory wzrost, zważywszy na ograniczenia w handlu, zanotowały z kolei ceny kapust. Kapusta biała na rynkach hurtowych przeciętnie w styczniu tego roku podrożała wobec grudnia 2014 r. o 27,5 proc. do poziomu 0,51 zł/kg, a średnie ceny w skupie zwiększyły się o 48 proc. do 0,40 zł/kg.


W samym styczniu tego roku dynamika zwyżki cen wynosiła od 55 do 60 proc. w zależności od kanału zbytu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!