| Autor: redakcja1

Polska głównym dostawcą jabłek i gruszek na Ukrainę

W roku 2016 Ukraina zwiększyła import bananów aż o 31,6% do 192 tys. ton. Około 82% łącznych dostaw to banany ekwadorskie, a 10,5% kolumbijskie i reszta to owoce z Kostaryki.

Polska głównym dostawcą jabłek i gruszek na Ukrainę
O niecałe 26% zwiększył się zakup owoców cytrusowych – w sumie przez cały rok sprowadzono ich 292,0 tys. ton. Największe ilości cytrusów pochodziły z Turcji - 60% dostaw oraz z Egiptu czy Hiszpanii.

W odniesieniu do roku wcześniejszego więcej o 51% do 28,9 tys. ton zaimportowano także jabłek i gruszek.
W zakupach przeważały owoce z Polski – 87% udziału w imporcie i Holandii.

Ponadto, 30 tys. ton stanowił przywóz owoców pestkowych, w tym przede wszystkim moreli, brzoskwiń i śliwek – tych wszystkich wwieziono o 54% więcej niż w roku 2015. Najwięcej tych produktów dostarczyła Grecja, Hiszpania oraz Turcja.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, zdecydowanie lepsze wyniki osiągnęli również ukraińscy eksporterzy owoców i warzyw. Znacząca, czterokrotna zwyżka dotyczyła kapusty, trzykrotna słodkiej papryki, dwukrotna ogórków, a o 50% więcej wysłano pomidorów. Przede wszystkim wzrost wywozu produktów ogrodnictwa dotyczył kierunku unijnego, w przypadku owoców cztery razy więcej na unijny rynek skierowano jagód i borówek, o 1/3 więcej arbuzów czy melonów. Poza tym z roku na rok zwiększa się wysyłka z Ukrainy takich produktów jak czosnek, bakłażany czy cukinia.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!