| Autor: redakcja1

Francja: Spory spadek eksportu produktów ogrodnictwa

W okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2015 roku wywóz świeżych owoców, warzyw i ziemniaków z Francji sporo zmalał w odniesieniu do porównywalnego czasu rok wcześniej - podaje FAMMU/FAPA.

Francja: Spory spadek eksportu produktów ogrodnictwa

Handel owocami

Deficyt w bilansie handlowym owoców świeżych wyniósł 2,325 mld EUR, czyli o 28% więcej w porównaniu z deficytem za okres pierwszych jedenastu miesięcy 2014 roku. W przypadku ziemniaków zaobserwowano sporą obniżkę sprzedaży w skali okresu. Pomimo, iż saldo wymiany ziemniakami pozostało dodatnie, tym samym wynosząc 275 mln EUR, jednak było ono niższe niż w porównywalnym czasie rok wcześniej.

Handel warzywami

W omawianym okresie saldo w handlu warzywami świeżymi też było mniejsze niż w tym samym czasie poprzedniego roku. Deficyt wyniósł 889 mln EUR, a zatem to o 20% więcej w stosunku do bilansu w analogicznym okresie rok wcześniej. W ujęciu ilościowym wyniki wymiany handlowej nie odbiegały w istotny sposób od tych z rozpatrywanego okresu wcześniejszego sezonu.
 
Pogłębienie deficytu tłumaczy się wzrostem cen zakupywanych warzyw. Wzrosła jednostkowa wartość warzyw dostarczanych z Francji. Zwyżki dotyczyły przede wszystkim takich warzyw jak: cukinia, marchew, fasolka, szparagi, pory oraz sałata. Z kolei obniżki cen obserwowano w przypadku czosnku i cebuli.
 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!