| Autor: redakcja1

Już są polskie czereśnie

W tym roku zawiązywanie owoców w sadach jest bardzo dobre co potwierdzają sadownicy. Ten sezon powinien obfitować w polskie owoce. Do truskawek dołączyły już czereśnie. Na razie wczesna odmiana Rivan. W ofercie rynku hurtowego w Broniszach Rivan sprzedawany jest w cenie od 4,50 do 6,50 zł za kilogram (opakowania od 5 do 10 kg).

Już są polskie czereśnie
Rivan to bardzo wczesna odmiana czereśni, o ciemnoczerwonej skórce, która w ostatecznej fazie dojrzałości robi się bardzo ciemna. Odmiana jest odporna na mróz. Dla spragnionych polskich owoców, po ubiegłorocznej niskiej ich podaży,  dobrą informacją jest, że czereśni w tym roku nam nie zabraknie i nie będzie konieczny import. Z każdym dniem  rosną dostawy truskawek, ceny wahają się od 4 zł do 8 zł za kilogram.
 
Jednakże przy optymistycznych prognozach plonów pojawia się wątek  braku siły roboczej do zbioru owoców.

Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika  z rejonu łódzkiego, może się okazać, że do punktów skupu trafi niewiele owoców, bowiem nie będzie się opłacało plantatorom zbierać owoców do przetwórstwa. Te są znacznie tańsze od tych deserowych. 

Już teraz plantatorzy szacują, że około 2 zł trzeba będzie doliczyć do każdego kilograma truskawek jako koszty zbierania.  G. Pagacz  podkreśla, że ceny skupu będą musiały być odpowiednio wysokie, aby przemysł mógł zrobić zapasy owoców. Koszty ochrony i pielęgnacji zarówno truskawek jak malin i innych owoców znacznie wzrosły, co niekoniecznie musi znaleźć odbicie w cenie zaproponowanej producentowi przez przetwórnie. Teraz zwiększone dostawy polskich truskawek skutecznie wyparły truskawki z importu. Staniały szklarniowe maliny, krajowej produkcji, ale ponieważ pochodzą z produkcji pod osłonami cena nadal jest wysoka – od 50 zł do 62 zł za kilogram.

 
Sezon nowalijkowy w pełni
 
Szparagi kosztują  od 9 do 14 zł za kilogram (sprzedawane są w pęczkach 0,5 kg). Polskie młode ziemniaki od 3 zł do 5 zł za kilogram (opakowania po 10 kg). Cena uzależniona jest od odmiany i kalibru bulw. Pomidory malinowe tylko 2,20 zł do 3 zł za kilogram (opakowania po 6 kg), ogórki tzw. gruntowe do kiszenia 5-6 zł/ kg, (opakowania 5 kg). Znacznie tańsze, bowiem kosztują połowę tego, są  ogórki sałatkowe. Jest także botwina sprzedawana w pęczkach (10 sztuk), krajowe młode buraki także w pęczkach  i młoda włoszczyzna w cenie od 3,50 zł do 4,5 zł za sztukę. Słowem, można zacząć smacznie jeść sięgając po rodzimą produkcję.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!