Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kalendarium prac ogrodniczych w listopadzie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Listopad na ogół jest miesiącem wilgotnym i chłodnym z częstymi przymrozkami. Na początku...

Listopad na ogół jest miesiącem wilgotnym i chłodnym z częstymi przymrozkami. Na początku listopada słońce wschodzi około 6:31 a zachodzi około 16:07. Długość dnia wynosi zatem nieco ponad dziewięć i pół godziny i do końca miesiąca skróci się o kolejne półtora godziny.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Kalendarium prac ogrodniczych

W tym miesiącu kończy się niemal całkowicie okres wegetacyjny roślin. Jeszcze na nielicznych spóźnionych drzewach i krzewach, takich jak jałowiec, sosna czy świerk, dojrzewają nasiona. Barwne owoce utrzymują się jeszcze na niektórych krzewach ozdobnych. Możemy podziwiać min. czerwone owoce jarzębiny, kaliny, berberysa i irgi. Z drzew liściastych pod wpływem podmuchów wiatru opadają ostatnie, brunatne i zaschnięte liście. Odlatuje skowronek - ostatni z opuszczających nas na zimę ptaków. Nie widać także latających owadów, z których jedynie samce piędzika przedzimka i piędzika siewieraka odbywają na początku miesiąca lot godowy. Cała przyroda w połowie miesiąca będzie już przygotowana do okresu zimowego. My też musimy już zakończyć wszelkie prace przygotowujące nasze ogrody i działki do zimy.

Spójrzmy na prace, które możemy wykonać lub zaplanować w listopadzie w sadzie, przydomowym warzywniku, ogrodzie ozdobnym, przy kwiatach w domu, na tarasie lub balkonie oraz na trawniku.

Prace ogrodnicze w sadzie:

 • Zbiory w sadzie powinny być już zakończone. W listopadzie zbieramy jeszcze jedynie odmiany malin powtarzające owocowanie.
 • Po opadnięciu liści jest dobry moment aby zaobserwować czy na koronach drzew owocowych nie występują zimujące formy chorób i gniazda szkodników. Usuwamy pozostałe na drzewach, zaschnięte, zmumifikowane owoce.
 • Należy także zebrać i usunąć owoce i liście opadłe z drzew, które mogą stać się źródłem infekcji chorobowej w przyszłym roku. Aby zabezpieczyć się przed możliwością przeniesienia chorób, resztki roślinne najlepiej jest spalić lub głęboko zakopać.
 • Jesienny okres, po opadnięciu liści, jest dobrym terminem na zwalczanie najgroźniejszej choroby brzoskwini, jaką jest kędzierzawość liści. Oprysk należy przeprowadzić preparatem Miedzian 50 WP w temperaturze powyżej 6°C, opryskując dokładnie całą powierzchnię kory na wszystkich gałęziach brzoskwiń.
 • Rosnące na działce drzewka zabezpieczamy przed uszkodzeniami powodowanymi przez zające. Możemy zastosować plastikowe osłonki lub owinąć pnie grubym papierem pakowym. Warto też sprawdzić stan ogrodzenia otaczającego naszą działkę. Uwaga: do osłaniania pni nie należy używać folii, gdyż pod folią na przedwiosniu podczas słonecznego dnia kora drzewek będzie się nagrzewać i stanie się wrażliwa na uszkodzenia mrozowe w czasie chłodnych jeszcze nocy.
 • Pamiętajmy również o zabezpieczeniu roślin sadowniczych przed mrozem. Przede wszystkim tych które niedawno posadziliśmy. Szczególnej troski wymagają brzoskwinie, morele, orzech włoski, winorośl i jeżyna bezkolcowa. Zabezpieczyć musimy nie tylko części nadziemne roślin ale również ich korzenie. Dlatego wokół nasady każdego pnia warto jest usypać kopczyk wysokości około 25 cm z ziemi lub rozdrobnionej kory. Wiosną, po rozgarnięciu kopczyków, kora będzie stanowiła cenną warstwę ściółki.
 • Jeżyna bezkolcowa i niektóre winorośle wymagają szczególnych zabezpieczeń. Pędy odwiązujemy od podpór i częściowo skracamy. Następnie układamy je na ziemi lub w płytkim rowku i przysypujemy warstwą ziemi lub okrywamy słomianą matą.
 • Nie zapominajmy również o doglądaniu owoców złożonych do przechowywania. Egzemplarze gnijące należy regularnie usuwać, dzięki czemu ograniczymy przenoszenie się infekcji i zapobiegniemy gniciu pozostałych owoców.
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +9 pkt. razem głosów: 9
2014-11-10 12:42:01, napisał: Jaskier

przy okazji jest tak cieplo ze zebrane jablka to mi nawet w piwnicy gniją bo jest za cieplo !!


2014-11-10 12:40:01, napisał: Jaskier

W listopardzie jedyne co mi na ogrodzie przychodzi porobić, to popatrzec na to wszystko co juz zebrane i dokonczyc kopanie dzialki.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły posilą się też na drzewach
 • Pszczoły posilą się też na drzewach

  Zanim w pełni rozkwitną łąki i drzewa owocowe, pszczoły oraz trzmiele zbierają pyłek z leśnych drzew i krzewów, które zapewniają pokarm owadom.
 • Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie
 • Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie

  Nawet o jedną czwartą zwiększyło się zainteresowanie rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc., a także coraz...
 • Spadło pogłowie krów mlecznych
 • Spadło pogłowie krów mlecznych

  Na koniec 2016 roku pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 130 tys. sztuk.
 • Zetor Tractor SHOW
 • Zetor Tractor SHOW

  Już 28 maja 2017 roku o godz. 10 w miejscowości Zofiowo koło Czarnkowa, odbędą się Pokazy Zielonkowe organizowane przez firmę P.W. Inter-Vax Żnin. Podczas tego wydarzenia, przewidzianych jest...
 • Prace polowe w czerwcu
 • Prace polowe w czerwcu

  Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl