Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kalendarium prac ogrodniczych w styczniu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Początek każdego kalendarzowego roku to okres pełnego spoczynku roślin, choć mimo to na...

Początek każdego kalendarzowego roku to okres pełnego spoczynku roślin, choć mimo to na wielu drzewach i krzewach liściastych można już zobaczyć pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Dla miłośników ogrodnictwa to przede wszystkim początek okresu cięcia drzew w sadzie, doglądania zimujących roślin, przygotowań do następnego sezonu i planowania wiosennych nasadzeń.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Styczeń uchodzi za jeden z najzimniejszych miesięcy w roku w Polsce. Średnia temperatura w tym miesiącu oscyluje bowiem od -4,8°C w północno-wschodnim rejonie naszego kraju do -0,6°C w miejscowościach nadmorskich. Na południu, w górach temperatury średnie są oczywiście jeszcze niższe. Styczeń wyróżnia się także zazwyczaj dużą sumą opadów. Mimo chłodów i obfitych opadów nasz klimat jest jednak łagodniejszy niż klimat dalekiej północy, dlatego właśnie teraz można zaobserwować przybywające z tamtych rejonów ptaki, min. gile, jemiołuszki i myszołowy włochate.

Przyjrzyjmy się jednak pracom, które możemy już teraz wykonać lub zaplanować w sadzie, przydomowym warzywniku, ogrodzie ozdobnym, przy kwiatach w domu i na tarasie lub balkonie oraz na trawniku.

Kalendarium prac ogrodniczych w sadzie:

 • Styczeń uchodzi za najzimniejszy miesiąc naszej zimy. Zatem już na początku miesiąca (jeśli nie wykonaliśmy tej czynności wcześniej) wykonujemy bielenie pni drzew owocowych. Zapobiegnie to powstawaniu uszkodzeń mrozowych kory, ran zgorzelinowych i pęknięć pni. Stan wybielonych pni sprawdzamy regularnie. Jeżeli wapno zostanie zmyte, zabieg bielenia powtarzamy.
 • Jeśli jeszcze nie zabezpieczyliśmy jeszcze drzew w sadzie przed zającami, to koniecznie trzeba to zrobić teraz. Osłony pni można wykonać ze słomy, kartonu lub kupić gotową osłonkę w sklepie ogrodniczym. Pień oraz nasadę konarów należy dokładnie otoczyć jednym z wybranych materiałów i przywiązać przy pomocy sznurka (izolacja musi otaczać cały pień i mocno się trzymać). Jeśli kupiliśmy gotowe osłonki w sklepie to nie będą one wymagać dodatkowego mocowania.
 • Przy dużych mrozach sprawdzamy temperaturę w pomieszczeniach, w których przechowujemy owoce. Ujemne temperatury zaszkodzą przechowywanym owocom. Pamiętajmy także aby usuwać owoce gnijące. Toksyny wydzielane przez grzyby, powodujące gnicie owoców, są niebezpieczne także dla zdrowia. Dlatego też nadgniłe owoce od razu wyrzućmy.
 • Zbliża się pora zimowego cięcia krzewów i drzew w sadzie. Warto już teraz się do tego przygotować i sprawdzić w jakim stanie są nasze narzędzia do cięcia.
 • W pierwszej połowie miesiąca tniemy i przechowujemy w odpowiednich warunkach pędy jednoroczne, przeznaczone na zrazy do szczepienia wiosennego. Pędy na zrazy tniemy w pogodne dni, gdy temperatura przekracza +5°C. Pędy do szczepienia powinny być dobrze zdrewniałe, zdrowe i wyrośnięte (długości 60 cm i średnicy nie mniejszej niż 5 mm). Przechowujemy je do wiosny w chłodnej piwnicy (w temperaturze około 2°C). Najlepiej powiązać je w pęczki, zaetykietować i przesypać wilgotnym piaskiem lub trocinami.
czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +23 pkt. razem głosów: 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie
 • Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie

  Nawet o jedną czwartą zwiększyło się zainteresowanie rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc., a także coraz...
 • Spadło pogłowie krów mlecznych
 • Spadło pogłowie krów mlecznych

  Na koniec 2016 roku pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 130 tys. sztuk.
 • Zetor Tractor SHOW
 • Zetor Tractor SHOW

  Już 28 maja 2017 roku o godz. 10 w miejscowości Zofiowo koło Czarnkowa, odbędą się Pokazy Zielonkowe organizowane przez firmę P.W. Inter-Vax Żnin. Podczas tego wydarzenia, przewidzianych jest...
 • Prace polowe w czerwcu
 • Prace polowe w czerwcu

  Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z...
 • Kolejny Las Erasmusa rośnie w Celestynowie
 • Kolejny Las Erasmusa rośnie w Celestynowie

  Kilkudziesięciu studentów z Kurdystanu, Grecji, Hiszpanii, Indii, Rosji, Turcji i Polski wspólnie z leśnikami posadzili „Las Erasmusa”. Tym razem wspólne sadzenie odbyło się w Nadleśnictwie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl