Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KE: 125 mln euro dla sektora owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargo

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Komisja Europejska poinformowała, że zamierza uruchomić dodatkowy mechanizm wsparcia sektora...

Komisja Europejska poinformowała, że zamierza uruchomić dodatkowy mechanizm wsparcia sektora owoców i warzyw, dotkniętego rosyjskim embargiem. Unijne fundusze, w wysokości 125 mln euro, mają być przeznaczone na przeprowadzenie działań w zakresie wycofania z rynku części zbiorów owoców i warzyw łatwopsujących się gatunków, których nie można długo przechowywać po zbiorach, a żaden alternatywny do rosyjskiego rynek zbytu nie jest dostępny.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Komisja określiła, że pomoc będzie dotyczyć m.in. takich produktów jak:
- pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory, ogórki i korniszony, pieczarki,
- jabłka, gruszki, owoce czerwone (np.: truskawki, maliny, wiśnie, porzeczka), winogrona deserowe i kiwi
.

Tak szeroki wachlarz produktów objętych wsparciem ma zdaniem KE zapobiec nadmiernemu spadkowi cen tych produktów.


Ogłoszone nadzwyczajne środki wycofania z rynku, mają być ukierunkowane w szczególności na bezpłatną dystrybucję ww. owoców i warzyw do organizacji humanitarnych i pomocowych oraz innych instytucji społecznych, jak również uwzględniać odszkodowania za przeprowadzanie przez producentów „niezbierania” lub „zielonych zbiorów”.

Komisja Europejska zadeklarowała, że pomoc finansowa obejmie wycofania z rynku produktów producentów, niezależnie czy są oni członkami grup i organizacji producentów owoców i warzyw, czy producentami indywidualnymi.


Ponadto poinformowano, że stosowne przepisy zostaną przyjęte przez Komisję Europejską prawdopodobnie na początku września, ale ww. mechanizm będzie obowiązywał od dnia 18 sierpnia 2014 r. Innymi słowy, wolumen produktów objętych instrumentami wspierania rynku od dzisiaj będzie objęty pomocą, z zastrzeżeniem że zostanie objęty niezbędnymi kontrolami.

Komisja Europejska zapowiedziała, że środki te będą obowiązywać do końca listopada. Natomiast sytuacja rynkowa dla wszystkich pozostałych produktów objętych rosyjskim embargiem zostanie omówiona na kolejnym spotkaniu Komisji Europejskiej, państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego, które ma się odbyć w Brukseli w najbliższy piątek.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-08-20 08:38:25, napisał: StaszekS

Wszyscy namieszali tymi sankcjami. my mamy nadmiar towarów a w Rosji będą głodować.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl