| Autor: redakcja1

Owoce i warzywa z Ukrainy nie wjadą już do Rosji

Z dniem 22 października 2014 roku Rosja wprowadziła całkowity zakaz przywozu na swój teren owoców i warzyw z Ukrainy – podaje FAMMU/FAPA.

Owoce i warzywa z Ukrainy nie wjadą już do Rosji

Import owoców i warzyw z Ukrainy do Rosji

Powodem takiego postępowania jest niespełnienie przez produkty ukraińskie norm fitosanitarnych oraz nieudzielenie przez stronę ukraińską informacji na temat powierzchni upraw, prognoz dotyczących zbiorów oraz plonowania owoców i warzyw na Ukrainie, o które podobno władze rosyjskie wystąpiły.

Wprowadzanie zakazu nie jest niczym innym jak uszczelnieniem rosyjskiej granicy, gdyż do tej pory Rosjanie oskarżali kraje unijne o reeksportowanie i transportowanie przez Ukrainę swoich towarów. Zdaniem strony rosyjskiej wraz z wprowadzeniem przez nią zakazu przywozu owoców i warzyw zdecydowanie i nad wyraz wysoko zwiększył się import na Ukrainie produktów ogrodnictwa i istnieje podejrzenie o „nielegalny tranzyt” unijnych towarów.


Ukraina wystosowała już do Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na decyzje Rosjan. Według obliczeń lokalnych eksporterów na wprowadzeniu takiego embarga Ukraina straci około 17 mln USD tylko do końca 2014 roku.

W okresie od stycznia do końca września kraj ten dostarczył na rosyjski rynek w sumie 81 tys. ton owoców i warzyw, a w eksporcie dominowały pomidory, ogórki, jabłka, gruszki oraz morele.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!