| Autor: redakcja1

Rosnące ceny warzyw szklarniowych sprzyjają importowi

Pomimo, że na Rynek w dalszym ciągu kierowane są ogórki z krajowej produkcji, to coraz częściej uzupełniane są importem, co wynika z ich rosnących cen – podaje giełda towarowa w Broniszach.

Rosnące ceny warzyw szklarniowych sprzyjają importowi

Ceny warzyw

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach krajowe ogórki sprzedawane są obecnie w cenie hurtowej 5,50-7,00 zł/kg, a importowane - 4,20-5,00 zł/kg. Niemniej jednak nadal w pełnej ofercie odmianowej są krajowe pomidory, zwykłe w cenach 2,66-4,33 zł/kg, malinowe 6,00-9,00 zł/kg, przy czym opakowania są po 6 kilogramów.

Ceny krajowych ogórków w odniesieniu do minionego roku są o 50% droższe, ale ten trend dotyczy również ogórków importowanych. O 1,3% więcej należy zapłacić za krajowe pomidory. Z kolei z importowanych warzyw na polski rynek wchodzą już papryka, cukinia i bakłażany.


Krajowych warzyw korzeniowych oraz kapusty jest pod dostatkiem, przez co ceny hurtowe w ciągu ostatnich dwóch tygodni pozostały niezmienne. Marchew w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach jest w cenie 0,60 zł/kg, a to około 14% mniej niż przed rokiem.

Natomiast cebula, kapusta biała i ziemniaki są ponad 50% tańsze niż rok temu, a przeciętne ceny hurtowe kształtują się odpowiednio na poziomie 0,43 zł/kg - worki po 10 kg, 0,33 zł/kg i 0,33 zł/kg - worki po 15 kg.

Ceny owoców

Trend mniejszych cen występuje również w odniesieniu do jabłek i gruszek. Większość krajowych odmian jabłek jest około 50% tańsza niż rok temu. Ceny hurtowe dla Antonówki to 1 zł/kg - skrzynki po 15 kg, w podobnej cenie jest Lobo. Delicates i Gala kosztuje 1,25 zł/kg. Tanie są też orzechy włoskie po 7,00 zł/kg, a laskowe po 11,00-12,00 zł/kg.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!