Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rozmowy o sytuacji na rynku warzyw i owców przed wylotem do Brukseli

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


- Zakończyło się posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem...

- Zakończyło się posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym na polskich producentów owoców i warzyw – poinformował dziennikarzy minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki na zorganizowanym wczoraj (6.08.2014) wieczorem briefingu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


- Nasi negocjatorzy na rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej są dobrze przygotowani, mają niezbędne dane i obliczenia – powiedział minister.

Zwrócił także uwagę, że dziś po południu sytuacja bardzo się zmieniła po decyzji prezydenta Putina o zakazie importu produktów rolnych z państw stosujących sankcje wobec Rosji na rynek rosyjski.

- Wstępnie szacowaliśmy, że uda się nam ulokować na rynku europejskim około 1/3 dotychczas eksportowanych na rynek rosyjski owoców i warzyw. Po dzisiejszej decyzji prezydenta Putina będzie to raczej niemożliwe, gdyż problem będzie już dotyczył także producentów owoców i warzyw z całej Unii Europejskiej – powiedział minister.

Według niego najwyżej 5 do 10 procent produkcji sprzedawanej dotychczas na rynku rosyjskim uda się wysłać na rynek unijny i dotyczyć to będzie tylko produktów najwyższej jakości.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że największy problem będą stanowić produkty bardzo wrażliwe, jak np. kapusta i papryka, których nie da się dłużej przechowywać.

- Te produkty będą musiały być zdjęte z rynku i trzeba będzie je biodegradować – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

- Znamy mechanizmy, jakie można w tym przypadku zastosować. Chodzi o te, które stosowane były podczas problemów związanych z Escherichia coli – dodał minister. Zwrócił przy tym uwagę, że procedury wdrażania takich rozwiązań trwają kilka tygodni, nawet do 2 miesięcy.

Minister Sawicki uważa, że są szanse zwiększenia eksportu do Algierii, Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rozpoczyna się kampania promocyjna w Chińskiej Republice Ludowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W odniesieniu do Chin musi jednak nastąpić przyspieszona procedura dopuszczająca nasze owoce i warzywa na ten rynek.

Minister poinformował również, że w najbliższy piątek zamierza zwołać Międzyresortowy Zespół w sprawie działań stabilizujących na rynkach owoców i warzyw objętych embargiem Federacji Rosyjskiej.

- Będziemy dyskutować nt. szerszego wsparcia promocji na rynkach trzecich oraz o gwarancjach dla eksporterów, gdyż mamy do czynienia z sytuacją kryzysową – powiedział minister Sawicki i poinformował jednocześnie, że 12 sierpnia spotyka się z unijnym komisarzem Dacianem Ciolosem i być może wówczas otrzyma deklaracje ze strony Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji na rynku owoców i warzyw.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl