| Autor: redakcja1

Spory wzrost cen owoców i warzyw w Turcji

Jak wynika z oficjalnych danych w grudniu 2018 r. ceny owoców i warzyw w Turcji wzrosły o 5,9% w ujęciu miesięcznym, natomiast roczna zwyżka wyniosła 30,8%.

Spory wzrost cen owoców i warzyw w Turcji
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan skrytykował rozbieżności między cenami towarów i produktów sprzedawanych w supermarketach i na targowiskach. Zapowiedział walkę z nadmiernie wysokimi cenami naliczanymi przez supermarkety i stwierdził, że niektórzy wykorzystują „warunki rynkowe” jako powód do ich zwiększenia.
 
Ministerstwo Handlu zawnioskowało do gubernatorów w 81 prowincjach kraju, aby zaczęli przeprowadzać regularne kontrole cen warzyw i owoców, w tym jabłek, cytryn, papryki, pomidorów, marchwi, cukinii, cebuli, grzybów, ogórków i ziemniaków, przez kolejny rok.
 
Poza tym, zapowiedziano, że w każdym przypadku firmy, które „pobierają nadmierną cenę” za owoce i warzywa otrzymają mandaty.
 
Tureckie supermarkety znalazły się pod wyjątkowo silną presją, gdyż są oskarżane wręcz o „spekulacyjne zawyżanie cen towarów” sprzedawanych w ich sklepach. W odpowiedzi, w celi uniknięcia konfrontacji z rządem, sieci poinformowały, że nie będą sprzedawać tych owoców i warzyw, których ceny zwiększyły się w ostatnim czasie najwięcej, w placówkach, które znajdują się na obszarach zamieszkałych przez ludność o niskich dochodach.
 
Powyższa decyzja odbije się negatywnie na dochodach dystrybutorów owoców i warzyw oraz lokalnych producentów, których sytuacja w związku z recesją gospodarczą i tak nie jest zbyt dobra.


Tagi:
źródło: