| Autor: redakcja6

Sytuacja na rynku owoców i warzyw w Polsce

Jak wynika z danych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Bronicach, w bieżącym roku owoce są tańsze niż w ubiegłym sezonie, ze względu na szybsze tempo ich dojrzewania.

Sytuacja na rynku owoców i warzyw w Polsce
W czerwcu bieżącego roku truskawki i maliny są o średnio 30% tańsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Mniej płacimy także za borówki amerykańskie.
 
W przypadku warzyw najbardziej potaniały wobec roku 2012 ogórki i pomidory, a także fasola szparagowa. Natomiast więcej trzeba zapłacić za kapustę, kalafiory, młodą marchew i ziemniaki. Wzrost cen tych upraw podyktowany jest niesprzyjającą dla ich wzrostu pogodą.
 
Według przedstawicielki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2013 roku spożycie warzyw i ich przetworów w Polsce ukształtuje się na poziomie około 100 kg od osoby, co oznacza ilość niewiele mniejszą niż w latach ubiegłych.
 
Prognozy te uwzględniają zarówno domową konsumpcję, jak i spożycie w placówkach gastronomicznych. Z danych GUS przytoczonych przez IERiGR wynika, że w roku ubiegłym średnie spożycie warzyw wyniosło 106 kg/os, a w 2011 r. - 108 kg/os. Z kolei przeciętna konsumpcja w latach 2000-2001 osiągnęła poziom 120 kg/os (bez uwzględnienia ziemniaków).
 
Biorąc pod uwagę tylko te warzywa i ich przetwory, które jemy w domu, to okazuje się że statystyczny Polak zjadł w ostatnich latach 59-60 kg rocznie. Najwięcej skonsumowanych zostało pomidorów, sałaty, cukinii i bakłażanów, a mniej kapusty i buraków.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!