Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny baraniny w Polsce i UE w 2014 roku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po pięciu miesiącach spadkowej tendencji cen jagniąt, w kwietniu ceny te zwiększyły się w...

Po pięciu miesiącach spadkowej tendencji cen jagniąt, w kwietniu ceny te zwiększyły się w obrębie roku - poinformowała Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrost ten trzeba jednak traktować tylko w kontekście sezonu, gdyż związany jest ze świętami Wielkiejnocy, które w minionym roku wypadały pod koniec marca i w związku z tym następowały w marcu, a nie jak w tym roku – w kwietniu.
 
W czwartym miesiącu 2014 roku średnia cena jagniąt w Unii Europejskiej wyniosła 589 EUR/100 kg wagi poubojowej i była większa o 10% niż w marcu oraz o 7,6% niż w kwietniu 2013 roku. We Włoszech przeciętna cena wyniosła 661 EUR/100 kg i była wyższa o 21% niż w marcu i o 12,4% niż rok wcześniej.
 
Z danych zebranych przez Zawadzką wynika, że w odniesieniu do owiec ciężkich, zwyżkowa tendencja cen trwa od pół roku. Niemniej jednak wynikać może ona z rocznej stopy wzrostu tych cen, która w dwu ostatnich miesiącach była znacznie mniejsza niż w pierwszych miesiącach roku.
 
Poza tym jest ona również związana jest z prognozą tych cen. Komisja Europejska zakłada, że w 2014 r. średnia cena owiec ciężkich w UE-28 może być w granicach 504 EUR/100 kg, a zatem o 2% przekroczy poziom z 2013 r. Gdyby szacowana cena okazałaby się rzeczywistą, to dotychczasowy wzrost cen musiałby przekształcić się w ich spadek w drugiej połowie roku.
 
O poziomie cen owiec ciężkich decyduje głównie rynek Wielkiej Brytanii, na którym od początku roku maleją uboje owiec i rosną ich ceny. W styczniu uboje owiec zmniejszyły się tam o 5% w ujęciu rocznym, w lutym o 11%, a w marcu o 6%, a ceny owiec wzrosły odpowiednio o 21%, 22% i 10%.
 
W Rynku Rolnym podano także, że w kwietniu cena owiec ciężkich wyniosła 583 EUR/100 kg i była większa o 7% niż w marcu i o 8% niż rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej przeciętna cena owiec ciężkich w czwartym miesiącu tego roku była na poziomie 557 EUR/100 kg i była wyższa o 8% niż w marcu i o 7,6% niż w kwietniu ubiegłego roku. Ceny owiec ciężkich w Polsce rozwijały się podobnie jak średnie ceny unijne, z tym że zarówno poziom tych cen, jak i skala zmian były zdecydowanie mniejsze.
 
W kwietniu przeciętna cena skupu wyniosła 388 EUR/100 kg wagi poubojowej i była większa o 1% niż w marcu i o 4% niż w kwietniu zeszłego roku. Mniejszy wzrost polskich cen niż cen unijnych spowodował, że cena w Polsce, która w kwietniu 2013 roku była o 22% niższa od ceny unijnej, w kwietniu br. była mniejsza o 30%.
 
Zarówno małe zmiany cen w odniesieniu do cen unijnych, jak też niski poziom tych cen mogą wskazywać na zmianę struktury skupu, gdyż maleje udział jagniąt do 1 roku życia, a rośnie udział owiec ciężkich.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Trwają Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2017
 • Trwają Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2017

  Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2017 obchodzą w tym roku swój jubileusz. W dniach od 1 do 2 lipca 2017 r. odbywają się już po raz czterdziesty.
 • Zbliża się 40. edycja AGRO-TECH w Minikowie
 • Zbliża się 40. edycja AGRO-TECH w Minikowie

  Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2017 obchodzą w tym roku swój jubileusz. W dniach od 1 do 2 lipca 2017 r. odbędą się już po raz czterdziesty.
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl