| Autor: redakcja1

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”

Komunikat prasowy Koalicji Na Rzecz Biopaliw w związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 r. artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”.

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”
W związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 roku przez Polską Agencję Prasową, a za nią przez szereg internetowych portali branżowych i informacyjnych, artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”, mając w szczególności na uwadze niezgodne ze stanem faktycznym tezy dotyczącego rzekomego działania Ministerstwa Gospodarki mającego na celu „wyeliminowanie z krajowego rynku wytwórczego biopaliw II generacji” oraz równie nieprzychylnego stanowiska w tym zakresie Posłów procedujących nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w ramach prac sejmowej Komisji Gospodarki, w imieniu Koalicji Na Rzecz Biopaliw współtworzonej wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajową Izbę Biopaliw, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Krajową Radę Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Związek Gorzelni Polskich pragniemy odnieść się do niniejszej publikacji, co następuje.

Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, iż nowelizacja ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma na celu implementację do prawodawstwa krajowego przepisów Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii odnawialnej w części dotyczącej odnawialnych paliw transportowych.

Najważniejszymi elementami regulacji unijnej transponowanej obecnie na grunt przepisów polskich jest usankcjonowanie realizacji celu w postaci 10% energii odnawialnej w transporcie na 2020 rok, wdrożenie mechanizmu premiowania biopaliw wytwarzanych z surowców odpadowych poprzez ich podwójne naliczanie w ramach realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, wprowadzenie obowiązku certyfikacji biopaliw pod kątem zrównoważonego rozwoju oraz rozszerzenie katalogu biokomponentów i biopaliw ciekłych dostosowując w tym zakresie polską ustawę do litery Dyrektywy.

W odniesieniu do tego ostatniego, projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. zdefiniowanie jako biokomponentu tzw. biowęglowodorów ciekłych, jak również wprowadzona zostanie sama ich definicja, zgodnie z którą są to ciekłe węglowodory lub ich mieszaniny wytworzone z biomasy w procesach przemian chemicznych i biochemicznych, w tym hydrorafinowane oleje oraz węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fishera-Tropscha.
Podejście takie jest zgodne z Dyrektywą 2009/28/WE, w której z kolei zdefiniowane zostało samo pojęcie biopaliw oznaczające ciekłe lub gazowe paliwa dla transportu, produkowane z biomasy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!