Partner serwisu Paliwa i biopaliwa
Kategorie
Zobacz również tu
-
Dobry stan upraw ozimin
2025-03-21 -
Handel unijną pszenicą i kukurydzą
2025-03-21
Poznaj produkty
-
Eletor SYR-AS-01-B
2020-02-07 -
Palety wychwytowe pod zbiorniki IBC i beczki
2012-08-30 -
Bijakowa kosiarko-rozdrabniarka DSB/P
2013-04-02 -
skanowanie gleby Veris MSP 3150
2012-01-29
W 2016 r. zapłacimy mniej za gaz i prąd
Prezes URE zatwierdził taryfy głównych przedsiębiorstwa gazowych: PGNiG S.A., dystrybutora czyli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), która sprzedaje gaz do odbiorców detalicznych oraz przedsiębiorstw sieciowych: SGT EuRoPol Gaz oraz OGP Gaz - System.

Oznacza to, że odbiorcy w gospodarstwach domowych zużywający gazu do ogrzewania mieszkań (grupy W.3) zapłacą około ośmiu złotych mniej miesięcznie.
W związku z tym, iż zmianie nie ulegają stawki opłat przesyłowych jak i dystrybucyjnych, jak również stawki opłat abonamentowych dla odbiorców o mocy wyższej niż 110 kWh/h, spadek średnich płatności odbiorców - które uwzględniają zarówno opłaty za gaz jako towar, jak i opłaty za jego dostarczenie - jest niższy niż spadek cen gazu jako towaru.
Od około 12 do 22 złotych mniejsze rachunki za prąd w 2016 roku
Prezes URE zatwierdził 17 grudnia taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia oznaczają, że w 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 złotych (czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 złotych netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G).
Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. energii „zielonej”. W 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6%, a dla odbiorców grup G - gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię - o 2%. Warto zauważyć, że wzrasta składnik jakościowy zawarty w taryfach dystrybucyjnych związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, a pomimo to spada taryfa dystrybucyjna. Ten spadek udało się uzyskać dzięki optymalizacji kosztów działalności operatorów sieci dystrybucyjnych.
