| Autor: mikolaj

Obowiązek informacji o kraju pochodzenia mięsa i mleka w PE

W najbliższy poniedziałek (9 maja) w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata, na temat projektu wprowadzenia obowiązkowego oznakowania kraju pochodzenia mięsa i mleka.

Obowiązek informacji o kraju pochodzenia mięsa i mleka w PE

Oznakowanie kraju pochodzenia mięsa i mleka

Oczekuje się, że posłowie, podczas poniedziałkowej debaty, ponowią swoje wsparcie dla projektu wprowadzenia obowiązkowego oznakowania kraju pochodzenia mięsa i mleka. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się we wtorek.

Obowiązkowe etykietowanie powinno pomóc w utrzymaniu zaufania konsumentów do produktów spożywczych, tworząc bardziej przejrzysty łańcuch dostaw żywności.


W swoim projekcie, posłowie powołali się na wyniki badań ankietowych Eurobarometr, według których:

- 84% obywateli UE uważa za konieczne oznakowanie kraju pochodzenia mleka,


- 88% uważa, że konieczne jest również oznakowanie kraju pochodzenia mięsa, innego niż wołowina, wieprzowina, baranina, mięso kozie oraz drób, których oznakowanie już jest obowiązkowe.

- ponad 90% obywateli ankietowanych uważa, że takie oznakowanie jest istotne dla żywności przetworzonej.

Przypomnijmy, iż Parlament przegłosował już szereg rezolucji dotyczących oznaczania kraju pochodzenia. W rezolucji z 11 lutego 2015 dotyczącej mięsa zawartego w żywności przetworzonej, Parlament wezwał Komisję do podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie obowiązkowego etykietowania kraju pochodzenia mięsa w żywności przetworzonej, w celu zapewnienia większej przejrzystości łańcucha dostaw żywności oraz lepszej informacji dla europejskich konsumentów. Komisja, nie przygotowała jeszcze wniosku w tej sprawie, podając za przyczynę koszty oznakowania kraju pochodzenia dla przemysłu, oraz przewidując, że konsumenci nie będą skłonni do ich ponoszenia.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!