Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi

W ramach rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w PROW 2014-2020, instrumentem wsparcia m.in. ww. działalności, jest poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" .

Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi
Istotną jednak kwestią jest fakt, że osoby osiągające dochody z jakiegokolwiek tytułu, w tym także z działalności gospodarczej, zobowiązane są w szczególności do opłacania podatku dochodowego. Świadczący usługi zobowiązani są do płacenia podatku od towarów i usług (VAT), a wszyscy posiadacze gruntów, budynków i budowli do opłacania podatku od nieruchomości, nie licząc innych podatków i opłat lokalnych. Obowiązki podatkowe uzależnione są więc od rodzaju prowadzonej działalności, jej formy organizacyjno - prawnej, a także od rodzaju wykorzystywanego przy tej działalności majątku. W urzędzie skarbowym, w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych, możliwy jest wybór formy opodatkowania, skutkujący, mówiąc ogólnie, rodzajem koniecznej do prowadzenia dokumentacji i wysokością obciążenia podatkowego.
 
Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej UPDOF, zauważono, że zgodnie art. 2 ust. l pkt l ustawy tej nie stosuje się do opodatkowania przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, co skutkuje obowiązkiem stosowania wskazanych regulacji prawnych, a w konsekwencji - obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże przy działalności w mniejszym rozmiarze, ustawodawca przewidział zwolnienie. I tak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy UPDOF, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. W tym miejscu zwrócono uwagę na fakt, iż ustawodawca nie określa ilości łóżek, a jedynie ilość pokoi.
 
Wśród preferencji ustawodawcy związanych z prowadzeniem przez rolników działalności agroturystycznej, uwzględnić należy także rozwiązania w zakresie podatku od nieruchomości. W myśl unormowań art. la ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, za działalność gospodarczą w rozumieniu tej ustawy nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stał m miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. W konsekwencji. stawka podatku od nieruchomości przy omawianej działalności agroturystycznej nie wykracza poza ramy przewidziane dla mieszkań. W przypadku działalności gospodarczej stawka ta jest wielokrotnie wyższa.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: