Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi

W ramach rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w PROW 2014-2020, instrumentem wsparcia m.in. ww. działalności, jest poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" .

Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi
A zatem w rozumieniu ordynacji podatkowej rolnik świadczący usługi agroturystyczne może być uznany za osobę wykonującą działalność gospodarczą. Rozbieżność ta może stwarzać niekiedy problemy z zakwalifikowaniem bądź nie danej działalności do działalności gospodarczej, a tym samym z uznaniem rolnika jako przedsiębiorcy. Co więcej. przekazano, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi koordynuje prowadzone obecne prace nad projektem: ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Pierwszy projekt przewiduje analogiczne zwolnienie jak wspomniana już ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Poinformowano, że w chwili wejścia w życie tego drugiego projektu zajdą natomiast zmiany, które będą miały istotny wpływ na rolników prowadzących działalność agroturystyczną. Nie można bowiem wykluczyć, że rolnicy prowadzący usługi agroturystyczne, z uwagi na wachlarz świadczonych w jej ramach usług turystycznych, mogą stać się organizatorami turystyki, co z kolei będzie się wiązać z konsekwencjami precyzyjnie wskazanymi w przedmiotowej ustawie.
 
Ponadto podkreślono, że w chwili obecnej rolnicy podejmują działalności innego rodzaju w celu różnicowania swoich dochodów. Najlepszym przykładem dodatkowych przedsięwzięć są tzw. gospodarstwa edukacyjne (agroturystyczne gospodarstwa edukacyjne, zagrody edukacyjne). Tak jak gospodarstwa agroturystyczne, nie są one zdefiniowane w żadnych przepisach prawa i w związku z tym formalne i prawne obowiązki związane z prowadzeniem takiego przedsięwzięcia wymagają od zainteresowanych samodzielnej analizy ich sytuacji i dobrania odpowiednich przepisów, które do tej sytuacji znajdą zastosowanie.
 
Jeżeli chodzi o operacje związane z podejmowaniem lub wykonywaniem działalności w zakresie opieki dziennej nad osobami starszymi, resort rolnictwa poinformował, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), przyjętą uchwałą nr 8 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2017 r., realizowany będzie projekt Gospodarstwo otwarte na ludzi, który jest komponentem MRiRW w projekcie strategicznym pn. ,,(NIE)samodzielni", za który odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ma zawierać propozycje usług społecznych na rzecz osób niesamodzielnych, które zmniejszą ryzyko nadmiernego obciążenia opieką opiekunów nieformalnych (opieka wspierająca, opieka "wytchnieniowa", opieka zastępcza) oraz umożliwią im łączenie aktywności społecznej i zawodowej z opieką. Celem projektu jest ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo oraz wysokiej jakości usług społecznych, poprzez zbudowanie i wdrożenie usługi opiekuńczej dla osób niesamodzielnych, realizowanej w wiejskim gospodarstwie domowym (gospodarstwie opiekuńczym).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: