Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi

W ramach rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w PROW 2014-2020, instrumentem wsparcia m.in. ww. działalności, jest poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" .

Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi
Projekt MRiRW zakłada m.in.:
  • utworzenie w każdym województwie kilku - kilkunastu, a jeśli będzie zainteresowanie, nawet kilkudziesięciu gospodarstw opiekuńczych w formule podmiotów działalności gospodarczej lub innej formie dozwolonej przepisami prawnymi;
  • budowę systemu wsparcia instytucjonalnego dla gospodarstw opiekuńczych, w tym
    ustanowienie koordynatorów regionalnych oraz zbudowanie kapitału ludzkiego dla potrzeb realizacji projektu;
  • budowę sieci gospodarstw wpisujących się w ideę rolnictwa społecznego;
  • wypracowanie modelowych rozwiązań dla potrzeb rozwoju gospodarstw opiekuńczych;
  • prowadzenie działań promocyjnych, w tym konferencje regionalne i ogólnopolskie, spotkania (warsztaty) dla osób zainteresowanych tą formą działalności;
  • budowę mechanizmów kontroli jakości i rzetelności świadczenia usług;
  • badania interdyscyplinarne towarzyszące projektowi.
Na realizację projektu planuje się m.in. środki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Planu Operacyjnego 2016-2017 oraz 2018-2019, Regionalnych Programów Operacyjnych, POWER. Bezpośrednim realizatorem projektu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, a w projekt włączone są Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. W ramach zespołu międzyresortowego powołanego do przygotowania realizacji tego projektu opracowany zostanie model takiego gospodarstwa opiekuńczego, wzorowany na przykładach krajowych i zagranicznych, włącznie z określeniem standardów jakie musi spełniać gospodarstwo rolne, które chce podjąć się opieki nad osobami starszymi.
 
Na zakończenie zauważono, że w ww. Strategii na rzec: Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), przewidziane jest działanie: Wsparcie usług sprzyjających rozwojowi pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych (turystycznych, edukacyjnych, zdrowotnych, opiekuńczych i in.). W dokumencie tym wskazano, że „kierując się celami strategicznymi SOR polityka wobec obszarów wiejskich musi wspierać ich rozwój w oparciu o posiadane przez nie endogeniczne potencjały", a efektem ma być m.in. wyrównanie szans rozwojowych wszystkim mieszkańców wsi. Dalej zaś wskazuje się „że implikuje to działania dotyczące pobudzania przedsiębiorczości, przekształceń strukturalnych, zwiększania mobilności i zapewnienia odpowiedniej jakości usług decydujących o perspektywach rozwojowych (zdrowie, edukacja, transport publiczny), zapewniając przy tym zachowanie walorów kulturowych, krajobrazu i środowiska przyrodniczego".


Tagi:
źródło: