| Autor: redakcja1

Zakaz uboju rytualnego niekonstytucyjny - komentarz

Jak informowaliśmy Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niezgodny z Konstytucją.

Zakaz uboju rytualnego niekonstytucyjny - komentarz

Ubój rytualny

Wniosek w tej sprawie złożył Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, który kwestionował zgodność z ustawą zasadniczą zakaz uboju rytualnego zwierząt, a więc bez ich wcześniejszego ogłuszania. W związku z tym, z dniem opublikowania wyroku ubój rytualny będzie dopuszczalny i niezagrożony karą.
 
Jak przypomina FAMMU/FAPA problem prawny pojawił się, gdy w 2012 r. TK orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywano uboju rytualnego, był sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z Konstytucją. Kwestię miała rozwiązać rządowa nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która miała pozwolić na ubój rytualny.
 
Niemniej jednak, w lipcu 2013 r. sejm odrzucił ten projekt. Obecnie w sejmie jest projekt obywatelski, który jest taki sam, jak ten odrzucony. Dopuszcza on ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania podczas tego typu uboju tzw. klatek obrotowych.
 
Zdaniem Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego wyrok TK oznacza, że w Polsce będą obowiązywały przepisy unijnego rozporządzenia umożliwiającego ubój zwierząt bez ogłuszenia na cele religijne. Jego zdaniem taki ubój będzie również możliwy na potrzeby wspólnot religijnych poza Polską.
 
Według Sawickiego po publikacji wyroku TK w Polsce będą obowiązywały przepisy z rozporządzenia unijnego, jako aktu do bezpośredniego stosowania. Chodzi o unijne rozporządzenie WE 1099/2009 z 24 września 2009 r. Do tego rozporządzenia Polska będzie musiała wydać przepisy wykonawcze w obrębie określenia sankcji za jego nieprzestrzeganie. W dokumencie mogą się znaleźć przepisy np. dotyczące odstępstw oraz kontroli lekarza weterynarii.
 
Sawicki zaznaczył, że resort czeka na publikację orzeczenia TK, ale jego zdaniem z przedstawionego uzasadnienia wyroku TK wynika, że ubój bez ogłuszenia będzie można przeprowadzać również na eksport. TK uznał, że wiele krajów UE stosuje ubój rytualny, a zwierzęta z Polski są wysyłane do tych krajów i tam ubijane.
 
Sawicki dodał też, że TK uznał, iż notyfikacja dokonana w 2012 r. nie posiada mocy prawnej. Sprawa dotyczy notyfikacji wysłanej przez resort rolnictwa do Komisji Europejskiej informującej, że w Polsce ubój bez ogłuszania jest zakazany, gdyż nie dopuszczają go przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Szef resortu rolnictwa ocenił, że w sytuacji, gdy unijne prawo obowiązuje wprost, nie ma potrzeby zmiany ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.
 
Wyrok TK daje szansę na zdobycie nowych rynków zbytu na wołowinę z Polski, takich jak Emiraty Arabskie czy Algieria, a to z kolei pozwoli na wzrost popytu hodowlą bydła mięsnego w naszym kraju.Tagi:
źródło: