| Autor: redakcja1

Handel międzynarodowy przetworami mleczarskimi w 2014 r.

W 2014 roku wolumen międzynarodowej wymiany handlowej przetworami mleczarskimi był prawdopodobnie minimalnie większy niż w 2013 roku – podaje Bank BGŻ.

Handel międzynarodowy przetworami mleczarskimi w 2014 r.

Handel przetworami mleczarskimi

Mimo wprowadzanych obostrzeń, sprzedaż zwiększyły regiony należące do czołówki światowych eksporterów, a więc Nowa Zelandia i Unia Europejska, które razem odpowiadają za 50 proc. globalnego handlu, a także Stany Zjednoczone, mające 15-proc. udział w światowym eksporcie.

Po stronie importu aktywne były: Chiny, Tajlandia, Wietnam, Algieria, Maroko, które w 2012 i 2013 roku, z uwagi na wysokie ceny przetworów mleczarskich, wstrzymywały się z zakupami. Natomiast import ze strony Rosji prawdopodobnie zmaleje o 10 proc.

W ujęciu produktowym największe zmiany zaszły na rynku pełnego mleka w proszku (PMP), przede wszystkim ze względu na Chiny, które odpowiadają za około 35-40 proc. globalnego importu tego produktu.

Jak wynika z danych Global Trade Information Service (za Komisją Europejską) w obrębie pierwszych jedenastu miesięcy minionego roku. Państwo Środka zakupiło na rynku światowym 646,3 tys. t PMP, a więc o 21 proc. więcej niż w tym samym czasie 2013 roku.

Zwiększył się także zakup pełnego mleka w proszku przez Wenezuelę - w I półroczu 2014 roku był o 50 proc. większy w skali roku, tym samym dochodząc do 112,6 tys. t (brak danych za kolejne miesiące) - a także prawdopodobnie przez Algierię, która w pierwszych czterech miesiącach zeszłego roku kupiła 65,6 tys. t PMP, co oznacza roczny przyrost o 14 proc.

Chiny napędzały również koniunkturę w odniesieniu do odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). W omawianym czasie Państwo Środka sprowadzono o 19 proc. więcej OMP niż rok wcześniej, a więc w sumie 238 tys. t.

Swoją aktywność na rynku zwiększyły także niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej. W okresie styczeń-październik 2014 roku Malezja zakupiła łącznie 105,7 tys. t OMP, czyli o 27 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2013 roku, a Tajlandia - 55,6 tys. t, co daje wzrost o 16 proc. w relacji rocznej.

W odniesieniu do serów FAO szacuje, że w 2014 roku obroty handlowe zmalały o 4 proc. w skali roku. Jest to głównie wpływ rosyjskiego embarga. W okresie styczeń-listopad 2014 roku o 2 proc. mniej serów zaimportowała również Japonia. Pozostali liczący się importerzy jak USA, Korea Południowa, Arabia Saudyjska zwiększyli zakupy.

Niemniej jednak w wyniku zeszłorocznych spadków cen produktów mlecznych, w 2015 roku w handlu międzynarodowym nadal aktywne będą kraje wrażliwe cenowo, jak państwa Afryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Bliski Wschód. Szczególnie biorąc pod uwagę zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się do 5 proc. w tym roku w stosunku do 4,4 proc. w 2014 roku (prognozy MFW). W sumie jest to sporo mniej niż w latach 2004-2007, gdy przekraczało ono 8 proc., ale wystarczająco, aby stymulować popyt importowy na artykuły mleczarskie.
 Tagi:
źródło: