Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel zagraniczny produktami mleczarskimi w 2015 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Utrzymujący się od początku 2015 r. ograniczony światowy popyt na produkty mleczarskie...

Utrzymujący się od początku 2015 r. ograniczony światowy popyt na produkty mleczarskie szczególnie ze strony państw azjatyckich, a także nałożone przez Federację Rosyjską embargo na import produktów mleczarskich, mogą przyczynić się do wyhamowania tempa wzrostu globalnego wywozu – podaje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Handel produktami mleczarskimi

FAO przewiduje, że w 2015 r. obroty produktami mleczarskimi w ekwiwalencie mleka ukształtują się na poziomie 74 mln ton, a więc o 3% większym niż w 2014 r.

 

W Polsce, przy szacownej zwyżce towarowej produkcji mleka oraz stagnacji popytu, wywóz mleka i jego przetworów w 2015 r. prawdopodobnie będzie nieco większy niż rok wcześniej. Jednak ze względu na dużą podaż na rynkach zagranicznych oraz mniejsze niż przed rokiem ceny uzyskiwane w wysyłce, wartość eksportu może ulec spadkowi. Tym samym niskie ceny produktów mleczarskich w kraju będą wpływały ograniczająco na przywóz.

 

W okresie styczeń–maj 2015 r. kontyngent wywóz mleka i artykułów mleczarskich w przeliczeniu na mleko surowe wyniósł 1,2 mld litrów i był o 2% wyższy niż w tym samym okresie 2014 r. Jednak w wyniku znacznie mniejszych niż rok wcześniej cen transakcyjnych, wpływy uzyskane z wysyłki produktów mleczarskich zmalały o 18% do 702 mln EUR.

 

Import ukształtował się w granicy 574,5 mln litrów, a zatem był o 24% mniejszy niż przed rokiem. W wyniku czego, w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. saldo handlu zagranicznego produktami mleczarskimi wyniosło 635 mln litrów i było o 46% większe niż rok wcześniej.

 

W Unii Europejskiej od początku 2015 r. wysyłka odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła jest wyższa niż w 2014 r. Ograniczeniu uległ z kolei eksport serów dojrzewających oraz pełnego mleka w proszku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • Ceny przetworów mleczarskich w Polsce (13.05.2018)
 • Ceny przetworów mleczarskich w Polsce (13.05.2018)

  W dniach 7-13.05.2018 r. odnotowano spadek cen większości przetworów mleczarskich w Polsce w relacji tygodniowej. Tylko cena mleka spożywczego pasteryzowanego, jogurtu naturalnego wzrosła.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl