Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel zagraniczny przetworami mleczarskimi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W pierwszej połowie 2014 roku eksport artykułów mleczarskich charakteryzował się bardzo...

W pierwszej połowie 2014 roku eksport artykułów mleczarskich charakteryzował się bardzo silną dynamiką wzrostową. Embargo nałożone w sierpniu przez Rosję, mniejsza aktywność Chin na rynku światowym oraz osłabienie euro w 2015 roku, radykalnie zmieniły ten obraz – informują analitycy Banku BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport przetworów mleczarskich z Polski

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu oraz lutym br. wartość sprzedaży zagranicznej artykułów mlecznych wyniosła 237,4 mln euro, a wiec była o 24% - 74,8 mln euro mniejsza niż przed rokiem. Główną przyczyną tak silnego spadku było całkowite zaprzestanie dostaw produktów mlecznych do Rosji. Dla porównania – wartość wywozu na ten rynek w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku sięgnęła 33,6 mln euro.

 

Poza tym, sporo zmalały ceny transakcyjne przetworów mleczarskich. W lutym mleko w proszku na rynkach globalnych było o 49% tańsze w ujęciu roku, masło o prawie 20%, a sery o 30% - Cheddar. To spowodowało, że mimo iż kontyngent eksportu masła z Polski w okresie styczeń-luty br. wzrósł o 20% w ujęciu rocznym, a jego wartość obniżyła się o prawie 11%.

 

Podobna jest sytuacja w stosunku do mleka płynnego, którego kontyngent wysyłki był o 39% większy niż rok wcześniej, a jego wartość zmniejszyła się o 2% w relacji rocznej. W odniesieniu do pozostałych artykułów mlecznych jak: sery, mleko w proszku, serwatka, galanteria mleczna, odnotowano zniżkę zarówno wolumenu jak i wartości sprzedaży.

 

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że o ile wyniki eksportu produktów mlecznych do UE zaskakują dosyć pozytywnie, choć w styczniu-lutym br. odnotowano spadek wartości o 9% w relacji rocznej, o tyle dramatycznie zmalał wywóz w przypadku krajów trzecich i to nawet po wyłączeniu Rosji – o prawie 29% w stosunku do stycznia-lutego 2014 roku.

 

Wynika to przede wszystkim z praktycznie całkowitej nieobecności Algierii pośród odbiorców polskich produktów oraz prawie 70-procentowy spadek wolumenu wysyłek do Chin. W sumie wartość dostaw mleka w proszku do tych dwóch krajów była o 24 mln euro mniejsza niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl