Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kolejna obniżka indeksu cen żywności FAO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W kwietniu br. podstawowy indeks cen żywności kalkulowany przez FAO zmniejszył się o 2,1...

W kwietniu br. podstawowy indeks cen żywności kalkulowany przez FAO zmniejszył się o 2,1 punktów lub o 1,2% do poziomu najmniejszego od 2010 roku, a więc do 171 punktów i aż o 40,5 punktów - 9,2% mniej niż przed rokiem. Zmalały ceny większości grup produktów żywnościowych wchodzących w skład reprezentacyjnego koszyka, na czele z cenami artykułów mleczarskich z wykluczeniem ceny mięsa – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Indeks cen zbóż o ponad 1% w dół

Wskaźnik odzwierciedlający ceny zbóż na rynku światowym będący składową podstawowego indeksu zmniejszył się w kwietniu br. o 1,3% do 167,6 punktów, tj. o 42 punkty poniżej poziomu z kwietnia poprzedniego roku.

 

Na spadek wskaźnika cen zbóż złożyły się przede wszystkim obniżki notowań pszenicy, co wynikało z większej jej podaży i relatywnie słabej aktywności w eksporcie, spowodowanej wstrzymywaniem się niektórych importerów z zakupami w oczekiwaniu na dalszy spadek cen w nadchodzących miesiącach. Z kolei notowania kukurydzy były tylko minimalnie mniejsze w odniesieniu do tych z marca br.

Indeks cen olejów roślinnych spadł o 1,5%

Wskaźnik cen olejów roślinnych wyniósł w kwietniu br. 150,2 punkty, a więc o 1,5 punktu - 1% mniej wobec marca br. Było to odzwierciedleniem głównie spadku notowań oleju palmowego, co z kolei było związane z oczekiwaną większą produkcją w Indonezji i Malezji oraz słabszym zapotrzebowaniem ze strony importerów. Zniżki notowań oleju palmowego z nadwyżką zrekompensowały nieznaczne wzrosty globalnych cen oleju sojowego oraz słonecznikowego.

Ceny cukru niższe o 1%

Z kolei indeks cukru FAO stracił 1%, tym samym spadając do 186 punktów. Przyczyn przecen należy upatrywać w słabym realu, który zachęca Brazylijczyków do wywozu, oraz dużej podaży cukru w największych regionach produkcji. W ujęciu rocznym cukier kosztował mniej o 27%.

Tylko indeks cen mięsa uległ wzrostowi

Podrożało natomiast mięso o 1,7% - 3 pp. do 178 pkt. Był to pierwszy wzrost indeksu cen mięsa od sierpnia 2014 r. Został on spowodowany przede wszystkim zwyżką notowań wołowiny i mięsa owczego w Oceanii, gdzie proces odbudowy stad ogranicza możliwości eksportowe. Ceny wieprzowiny także wykazywały tendencję rosnącą, a drobiu zmalały. Głównym czynnikiem mającym aktualnie największy wpływ na sektor mięsny ogółem jest wyższe zapotrzebowanie importowe ze strony Chin, Japonii, USA i Wietnamu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Targowiskowe ceny zbóż
 • Targowiskowe ceny zbóż

  W styczniu 2018 r. targowiskowe ceny monitorowanych zbóż utrzymały się na poziomie podobnym do notowanego w grudniu minionego roku.
 • NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt (w woj. lubuskim)
 • NIK o stosowaniu antybiotyków w hodowli zwierząt (w woj. lubuskim)

  Wyniki kontroli NIK wskazują, że w hodowlach zwierząt antybiotyki są powszechnie używane. Stosowało je aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W...
 • Produkcja żywca wołowego w Polsce, w UE i na świecie
 • Produkcja żywca wołowego w Polsce, w UE i na świecie

  W wyniku utrzymującego się wzrostu pogłowia młodego bydła i sprzyjających warunków chowu, produkcja żywca wołowego w Polsce w 2017 r. mogła wynieść 1 050 tys. ton - 543 tys. ton mpc., czyli...
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.

  Dobre zbiory zbóż na półkuli północnej w 2017 r. skutkowały spadkiem globalnych cen zbóż w okresie żniw. Pomimo spadku były one jednak większe niż przed rokiem.
 • Pomoc żywnościowa
 • Pomoc żywnościowa

  - Z roku na rok zwiększa się zakres pomocy żywnościowej dla najuboższych – poinformował sekretarz stanu Jacek Bogucki na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej realizacji Programu...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl