| Autor: redakcja1

Przetwórstwo ryb bałtyckich (I-IV 2015)

Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego zatrudniających powyżej 49 osób wyniosła w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. 142 tys. ton i była o 3,3% wyższa niż rok wcześniej - podaje Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Przetwórstwo ryb bałtyckich (I-IV 2015)

W odniesieniu do wcześniejszych meldunkami zrewidowano dane dotyczące produkcji całych mrożonych ryb morskich. Jak wynika z najnowszych danych, ograniczenie produkcji wyniosło 13,9% do 19,4 tys. ton. Spora zniżka produkcji ryb wędzonych pozostałych o 12,2% do 6,9 tys. ton, została zrekompensowana wyższą produkcją wędzonych łososi, która wyniosła blisko 17,8 tys. ton, tj. wzrost o 5,5%.

 

Wyraźnie wzrosła w odniesieniu do okresu styczeń-kwiecień 2014 r. produkcja wyrobów wysokoprzetworzonych i wyniosła łącznie 73,3 tys. ton, co oznacza zwyżkę o 6,6%. Największy przyrost wystąpił w pogłębionym przetwórstwie makreli o 14,7% do 3,7 tys. ton, prawdopodobnie pod wpływem znacznej zniżki cen zakupu surowców w imporcie. Produkcja przetworów i konserw ze śledzi, najczęściej wykorzystywanego gatunku w krajowym przetwórstwie, była wyższa o 4,7% do 34,7 tys. ton.

 

Spośród grup produktów o mniejszym stopniu przetworzenia od początku roku dynamicznie zwiększa się produkcja świeżych i chłodzonych filetów z ryb morskich, tj. 2,3-krotnie do 7,7 tys. ton. Wpływ ma na to prawdopodobnie rosnąca oferta tego asortymentu w sklepach dyskontowych, w tym przede wszystkim łososi i dorszy. Na podobnym do zeszłorocznego poziomu utrzymała się produkcja mrożonych filetów z ryb morskich - 9,4 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!