Przetwórstwo ryb bałtyckich

Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego, gdzie zatrudnienie wynosi powyżej 50 osób, w okresie trzech kwartałów 2014 r. ukształtowało się na poziomie 264 tys. ton i było o 8,6% niższa niż w tym samym czasie roku poprzedniego - podaje Krzysztof Hryszko w grudniowym wydaniu Rynku Rolnego.

Przetwórstwo ryb bałtyckich

Produkcja przetworów rybnych

Zmniejszenie się produkcji wystąpił głównie w porównaniu do całych ryb morskich mrożonych o 46,3% do 28,7 tys. ton oraz wędzonych łososi o 8,4% do 36,5 tys. ton. W pierwszym przypadku związane to z niższych połowów krajowych szprotów, a w stosunku do łososi – obniżka eksportu.
 
Zdaniem specjalisty IERiGŻ, wzrosła z kolei produkcja przetworów i konserw o 2,1% do 142,3 tys. ton, w tym przede wszystkim z makreli o 13,8% do 7,8 tys. ton oraz łososi o 11,8% do 7,4 tys. ton, przy minimalnie niższe niż przed rokiem produkcji przetworów ze śledzi o 1,7% do 66,5 tys. ton.

Najwięcej produkowanych jest marynat

W strukturze pogłębionego przetwórstwa ryb i owoców morza dominują marynaty z 40,9% udziałem, konserwy z 25,6% i prezerwy z 8,4%. W produkcji pozostałych przetworów, które stanowiły w omawianym czasie 25,1% kontyngentu dominują wyroby kulinarne i garmażeryjne, różnego rodzaju sałatki, paprykarze i pasztety z ryb. Z produktów o mniejszym stopniu przetworzenia zanotowano spory wzrost produkcji mrożonych filetów z ryb morskich o 11,1% do 19,3 tys. ton.



Tagi:
źródło: